Hospodářská komora podporuje návrh vrátit živnostníkům limity výdajových paušálů na 2 mil. Kč

Sněmovní rozpočtový výbor se dnes  (6. 6. 2018) zabývá návrhem Vojtěcha Munzara, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších poslanců, aby se živnostníkům vloni snížené limity pro uplatnění výdajových paušálů z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti vrátily na úroveň roku 2016.

Parlament navzdory smyslu paušálů a kritice Hospodářské komory bezdůvodně snížil živnostníkům limity výdajových paušálů na polovinu loňskou novelou zákona o daních z příjmů (zákon č. 170/2017 Sb.). Výhodnost paušálu je tak u živnostníků i dalších podnikajících fyzických osob zastropována jedním milionem korun ročních zdanitelných příjmů. Pro vyšší příjmy ztrácejí výdajové procentuální paušály na atraktivitě.

Uplatňování paušálních výdajů procentem z příjmů stát zavedl právě proto, aby drobným podnikatelům ulevil od administrativy a byl to nejjednodušší způsob, jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Výdajové paušály se v průběhu času staly mezi drobnými podnikateli velmi rozšířeným nástrojem. Loni schválená novela se tak stala jedním z řady kroků, které v minulém volebním období směřovaly k omezování a větší regulaci drobného podnikání v ČR. Uplatňování výdajových paušálů podnikateli je přitom výhodné i pro stát, výrazně zjednodušuje byrokracii.

Dostat návrh občanských demokratů do druhého čtení v poslanecké sněmovně pomohla Hospodářská komora, která intervenovala u poslanců napříč politickými stranami. Obnovení původního limitu výrazně zlepší podmínky pro malé podnikání do doby, než se nalezne odborná a politická shoda třeba na zakotvení tzv. jedné paušální daně, kterou Komora dlouhodobě prosazuje.

Zdroj: HK ČR