Ze zdravotního pojištění se nově hradí 5 PCR testů za měsíc

Vláda schválila navýšení PCR testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění, kdy očkované osoby mají od 17. ledna nárok na 5 PCR testů za kalendářní měsíc. Změny se týkají také testování ve školách, které bude probíhat 1x týdně. Sjednocují se také pravidla pro lyžařské kurzy a upřesnila se pravidla pro testování v zaměstnání.

Od 17. ledna mají očkované osoby hrazeno 5 PCR testů z veřejného zdravotního pojištění, a to i bez indikace praktickým lékařem. Počet pěti testů je za jeden kalendářní měsíc.

„Chceme, abychom v přísnějším režimu testování zejména zaměstnanců od 17. ledna umožnili očkovaným lidem, kteří budou mít pozitivní výsledek antigenního samotestu, aby si mohli jít na PCR test, který bude hrazen z veřejného zdravotního pojištění, a vyjde-li negativní, budou se moci okamžitě vrátit z karantény do práce,“ objasňuje důvody změny ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Testování ve školách pokračuje, ale již pouze 1x týdně, a to každé pondělí a za stejných pravidel. Sjednocují se také pravidla pro lyžařské kurzy. Pro lyžařské kurzy organizované zájmovými spolky (např. Skaut, Junák apod.) budou platit stejná pravidla jako pro lyžařské kurzy organizované školami. Ministerstvo zdravotnictví tak vychází vstříc České radě dětí a mládeže.

Po konzultaci s Hospodářskou komorou a odbory se upřesnila také pravidla pro testování v zaměstnání. To bude probíhat vždy 2x týdně. Pokud antigenní test vyjde pozitivně, nastupuje pracovník do pětidenní karantény. Tu lze ukončit dříve, pokud pracovník podstoupí PCR test, který vyjde negativně.

„Pracovní kolektivy zahrnují významnou část populace a dochází tam k fluktuaci vysokého počtu osob. Je proto nutné vyvinout maximální snahu, aby se v nich minimalizovalo riziko šíření nákazy. Proto jsme zavedli povinné testování v zaměstnání, a to u všech osob,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Rozšiřuje se také okruh osob, které se testují podle pravidel pro poskytovatele zdravotních služeb a poskytovatele sociálních služeb. Ve výjimečných případech může na žádost poskytovatele zdravotních nebo sociálních služeb, u kterého by bylo v důsledku absencí zaměstnanců ohroženo řádné poskytování zdravotních nebo sociálních služeb, rozhodnout krajská hygienická stanice, že nezbytně potřebnému zaměstnanci se v případě pozitivního antigenního testu, nemá-li však příznaky onemocnění, nenařídí karanténa, ale jiné karanténní opatření, které mu nezakazuje přítomnost na pracovišti, jako tomu bylo již např. na jaře 2021.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví