Výroční konference sítě Enterprise Europe Network v Tallinnu

Koncem listopadu se zástupci Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje, coby partner sítě pro podnikatele Enterprise Europe Network, zúčastnili společně s téměř 800 účastníky z 61 zemí, výroční konference v estonském Tallinnu. Proběhly tři dny intenzivního školení, sdílení a vytváření kontaktů. České konsorcium reprezentovali zástupci všech šesti partnerských organizací – Technologického centra AV ČR, Centra pro regionální rozvoj ČR, BIC Plzeň, JIC Brno, Regionální hospodářské komory Brno a Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje.

Zahajovací přednášku, která byla velmi oceněna, poprvé v historii přednesla prezidentka země. Kersti Kaljulaidová, prezidentka Estonska, současné předsedající země EU, představila e-Estonsko: proces digitalizace probíhající posledních deset let, který zařadil Estonsko mezi světovou špičku v oblasti inovací. Od digitálního ID až po e-bydlení byl proces digitalizace založen na přijetí a na přizpůsobení stávajících řešení, s cílem zlepšit život občanů a šetřit finanční prostředky. Např. samotné digitální podpisy ušetří 2% HDP. „Soukromá a veřejná služby je bezproblémová, můžete založit společnost, aniž byste byli fyzicky v Estonsku, ale pozor, nejsme daňový ráj, naopak, a komunikace mezi daňovými úřady je také digitální,“ řekla Kaljulaidová. „Disruptivní inovace Estonců není o nových technologiích, spočívá v procesu sbližování byznysu a vlády.“
(Úvodní řeč můžete shlédnout na tomto odkaze min.11:22)

Hlavní přednášející Kaidi Ruusaleppová, zakladatelka a generální ředitelka online investiční platformy Funderbeam, představila vlastní úspěšný digitální příběh: Jako první IT právník v Estonsku psala první internetové zákony v zemi a rozvíjela svůj vlastní podnikatelský nápad. Trvala na důležitosti dobré digitální infrastruktury, podporované zákony a politikami, která podnikatelům usnadní zakládání a rozšiřování jejich byznys.
Jasná podpora sítě zazněla ze strany Evropské Komise, kterou zastupovali Andrus Ansip, vice-prezident Evropské Komise pro jednotný digitální trh, Kristin Schreiber, ředitelka programu COSME & SME Politik, DG GROW, a Julien Guerrier, ředitel agentury EASME( odkaz na článek J.Guerriera na LinkedInu).

Bohatý program každoroční výroční konference sítě Enterprise Europe Network s 31 souběžnými zasedáními a téměř 126 řečníky byl sestaven díky příspěvkům členů sítě, přidružených členů, evropské agentury pro MSP – EASME a Evropské komise. Hlavními tématy byly digitální transformace, internacionalizace, akcelerační služby SME Instrumentu, inovační a scale-up management, jednotný trh a implementace vize fungování sítě po roce 2020. V rámci konference se uskutečnilo více než 1 200 plánovaných bilaterálních setkání. Účastníci sdíleli své postřehy na sociálních sítích #EEN17.

Při tradičním předávání štafety pro pořádání další výroční konference se na jevišti sešel Mait Palts, ředitel Estonské obchodní komory,  s rakouskou delegací, aby předal štafetu pro rok 2018 do Vídně (#EEN18).

Autor: Jana Holmanová
Zdroj: https://www.enterprise-europe-network.cz/