Vítězem soutěže EY Podnikatel roku se stal Pavel Mohelník ze společnosti FERRIT

Podnikatelem roku 2018 Moravskoslezského kraje se stal Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o., která patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Svým vlastním know-how, vývojem a v neposlední řadě špičkovou výrobou přesvědčuje FERRIT již přes 25 let zákazníky v Evropě, Chile nebo v Jihoafrické republice a 90 % jeho produkce je dnes určeno pro export.

Nezávislá porota, které předsedal Lubomír Stoklásek ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 České republiky, ocenila u Pavla Mohelníka především jeho pracovitost, cílevědomost, houževnatost a úspěchy firmy Ferrit doma i ve světě. Moravskoslezský kraj je jedním z nejúspěšnějších v soutěži EY Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové, Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010) a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

„Těžko hledám slova, protože jsem to vůbec nečekal. Ocenění si velice vážím a nepovažuji ho za své osobní ocenění, ale za ocenění celého kolektivu, bez kterého bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Mám skvělé lidi, velké odborníky zapálené pro věc a je to to nejcennější co firma může mít. Rád bych také zdůraznil velkou podporu své rodiny a manželky, bez které by podnikání zejména v začátcích nebylo možné,“ uvedl Pavel Mohelník, spolumajitel a jednatel společnosti FERRIT s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje.

„V Moravskoslezském kraji vyhlašujeme regionální vítěze nepřetržitě od roku 2005. Letos byla úroveň přihlášených podnikatelů mimořádně vysoká a dovolím si prozradit, že porota těžce vybírala krajského vítěze. Porotci by nejraději udělili krajské tituly hned dvěma osobnostem, což ale pravidla soutěže nedovolují. V těsném hlasování nakonec zvítězil Pavel Mohelník ze společnosti Ferrit. Svým přístupem k zaměstnancům, rodině, kolegům ve vedení firmy a k podnikání jako takovému je přesně tím podnikatelským vzorem, z kterého si začínající podnikatelé mohou vzít příklad. Blahopřeji a držím mu palce i na celostátní úrovni,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Náš kraj je plný odvážných podnikatelů a já jsem upřímně rád, že se rozhodli svůj talent využít právě u nás. V Moravskoslezském kraji se snažíme vytvářet příznivé podnikatelské prostředí, a to nejen pro ostřílené hráče, ale i pro ty, kteří teprve začínají. Věřím, že se s některými z těchto nováčků při jednom z ročníků prestižní soutěže EY Podnikatel roku už brzy setkáme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který převzal záštitu i nad 14. ročníkem soutěže.

„Mám rád tuto soutěž. Nejde jen o to vyhrát, za mě je vítězem každý, kdo se do podnikání pustí a podaří se mu vybudovat úspěšnou firmu s dlouhodobou vizí. Jde o to vystoupit ze stínu, ukázat tu pozitivní tvář podnikání a třeba se tak stát inspirací pro mnohé další, kteří podnikání zvažují. Podnikatelé, které v MSIC potkáváme, mají úžasné příběhy a já věřím, že mnohé z nich uvidíme v dalších ročnících této soutěže,“ uvedl Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra, které je podporovatelem krajského kola soutěže v Moravskoslezském kraji.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 5. března 2019 v Praze. Nejvíce kandidátů na celostátní titul má letos hlavní město Praha a Středočeský kraj, následují Jihomoravský, Moravskoslezský a Zlínský kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále soutěže, které se uskuteční 5. – 9. června 2019 v Monte Carlu a bude bojovat o titul EY Světový podnikatel roku.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2018 je BMW Group Česká republika. Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky. Partnerem krajského kola soutěže je Moravskoslezské inovační centrum.

_______________________________________________________________________

 Profil vítěze:

Pavel Mohelník

FERRIT s.r.o.

Když Pavel Mohelník v roce 1993 se dvěma kolegy z bývalého zaměstnání zakládal Ferrit, měl v plánu vybudovat čistě obchodní firmu, která nebude mít více než 10 zaměstnanců. Tímto způsobem podnikali první tři roky, během kterých pochopili, že bez vlastního vývoje a výroby to dlouhodobě nepůjde. V roce 1997 Ferrit koupil první výrobní halu a od té doby se mnohé změnilo. Dnes zaměstnává téměř 300 lidí a patří mezi světové lídry ve výrobě systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Veškeré know-how vyráběných strojů je majetkem společnosti. V posledních letech Ferrit úspěšně proniká i do oblasti kolové dopravy. Nedávno například představil první český důlní kolový nakladač pro těžbu rud a pracuje na jeho dalším rozvoji.

Roční obrat Ferritu v současnosti přesahuje miliardu korun. Pouze necelých 10 % tvoří tuzemské zakázky. Nejvíce zákazníků má Ferrit v Polsku, následují postsovětské republiky, dále například Čína, Vietnam, Turecko a země Střední a Jižní Ameriky, které podle Pavla Mohelníka skýtají velký potenciál. Nově působí v Indii a cílí i na vybrané africké země. V příštích letech Mohelník a jeho společníci plánují rozvinout export tak, aby Ferrit dodával na všechny kontinenty.

Za dlouhodobým úspěchem firmy podle Pavla Mohelníka stojí především vysoce kvalitní a schopní zaměstnanci a maximální zaměření na zákazníka a jeho potřeby, včetně špičkového servisu a atypických řešení na míru. Významnou část zisku proto Ferrit investuje do inovací a do dalšího vzdělávání svých lidí. Mohelník a jeho kolegové nezapomínají ani na společenskou odpovědnost. V rámci regionu dlouhodobě podporují například sportovní klub invalidů.

Svůj osobní úspěch Pavel Mohelník z velké části přičítá lidem ve svém okolí. Nejen kolektivu ve firmě, ale také rodině, která za ním pevně stojí od počátku podnikání. Přiznává, že obzvlášť v dobách, kdy Ferrit rozjížděl, byl chod domácnosti plně na manželce. Ačkoliv měl Pavel Mohelník v minulosti řadu lákavých nabídek na převzetí od konkurenčních firem, pokaždé odmítl. Jak sám říká, on i jeho společníci nechali ve Ferritu kus života a chtějí, aby se dále rozvíjel a rostl tak jako doposud. Pomoci by měl i Mohelníkův syn, který je dnes ve firmě výkonným ředitelem a stará se o celou operativu. Sám Pavel Mohelník se stále aktivně věnuje obchodu, byť v menším rozsahu než dříve. Rád by za sebou zanechal rostoucí, vysoce konkurenceschopnou a férovou firmu, která bude úspěšná na světových trzích.

_______________________________________________________________________

 

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2009: Pavel Bartoš, FITE

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2011: Jannis Samaras, Kofola

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2016: Jan Hasík, HSF System a.s.

2017: Bohumír Blachut a Erich Stavař, ISOTRA a.s.

 

 O soutěži EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje téměř v 60 zemích na šesti kontinentech. Podrobnější informace naleznete na www.podnikatelroku.cz

 

O EY

EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství. Znalost problematiky a kvalita služeb, které poskytujeme, přispívají k posilování důvěry v kapitálové trhy i v ekonomiky celého světa. Výjimečný lidský a odborný potenciál nám umožňuje hrát významnou roli při vytváření lepšího prostředí pro naše zaměstnance, klienty i pro širší společnost.

Název EY zahrnuje celosvětovou organizaci a může zahrnovat jednu či více členských firem Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited, britská společnost s ručením omezeným garancí, služby klientům neposkytuje. Pro podrobnější informace o naší organizaci navštivte prosím naše webové stránky www. ey.com/CZ.