V listopadu zamíří Janáčkova filharmonie do Asie

Janáčkova filharmonie Ostrava se v polovině listopadu opět vydává na cesty. Tentokrát zamíří do Asie, konkrétně do Jižní Koreje, kam zajíždí pravidelně od roku 1992. V rámci turné se, ostravský orchestr řízený Leošem Svárovským se sólistou Lukášem Vondráčkem, představí na pěti koncertech v pěti městech (Tegu, Soul, Kwangju, Sogüpcho a Tchongjong).  Janáčkova filharmonie zde vystoupí s ryze slovanským programem.

„Ostravští filharmonici odehrají náročný program pod vedením českého dirigenta Leoše Svárovského. Jako sólista vystoupí v Prokofjevově Třetím klavírním koncertu světoznámý klavírista Lukáš Vondráček, vítěz soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2016. Je nám ctí představit jednoho z nejvýznamnějších klavíristů světového jména i korejskému publiku, které jej dosud příliš nezná,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Úvod koncertů (kromě jediného v Kwangju, kde zazní symfonická báseň Democratic od Kima Dae-Seonga) bude patřit Glinkově předehře k opeře Ruslan a Ludmila, jejíž kouzlo spočívá v autorově umění zapojit do opery lidové a orientální melodie. Následovat bude Klavírní koncert č. 3 od Sergeje Prokofjeva, který sám autor považoval za jednu ze svých nejlepších skladeb, často ho hrával a i dnes se koncert těší velké oblibě. Koncerty bude uzavírat Dvořákova Sedmá symfonie. Z hlediska celkové koncepce, závažnosti výpovědi a mistrovského zpracování se jedná o vrcholné symfonické dílo svého autora, které patří k nejvýznamnějším výtvorům v pobeethovenovském vývoji symfonické hudby.

Zdroj: JFO