Tržiště nápadů na VŠB-TUO přineslo rekordní účast soutěžních týmů

Do auly VŠB – Technické univerzity Ostrava zavítalo v pátek 15. prosince 80 žáků osmých a devátých tříd základních škol z Moravskoslezského kraje. Devátý ročník soutěžní přehlídky Tržiště nápadů završil celoroční motivační program Třída vynálezců, který na základních školách v regionu pořádá tým Popularizace VŠB-TUO.

Žáci a žákyně mezi sebou soutěžili o cenu publika a ve třech odborných kategoriích: nejlepší nápad, prezentační dovednosti, výtvarné a technické zpracování. Cenu publika si odvezli žáci ze ZŠ Komenského v Ostravě – Porubě za inovaci solárních žaluzií. „Jsou to solární panely zabudované do lamel žaluzií, napojené na baterii. Jejich výhodou je, že nejen, že nám nesvítí do bytu, ale navíc generujeme elektřinu pro svůj byt či dům,“ popsali svůj výtvor žáci. Nejlepší zpracování nápadu předvedli žáci ze ZŠ Bulharská s futuristickým vynálezem nazvaným Portals, tedy zařízením schopným člověka nebo zboží přemístit během chvilky z jednoho místa na druhé. Nahradilo by tak například MHD nebo další veřejnou dopravu, která produkuje znečištění. Nejlepší prezentační dovednosti předvedli žáci ze ZŠ Příbor, kteří do Ostravy přivezli Mouthfuser, neboli chytré řešení pro voňavý dech. Nejlepší nápad v podobě plastů, které se rozpouští ve vodě, pochází z dílny žáků ZŠ Komenského. Skupina žáků 8. třídy řešila problematiku plastů v mořích a oceánech. „Žáci se zaměřili na produkci plastů se speciální příměsí, jež se po čase v případě kontaktu se slanou vodou rozpustí a nenechá za sebou žádné znečištění,“ říká k projektu hlavní lektor Třídy vynálezců VŠB-TUO Adam Arleth.

Vynálezy žáků a žákyň hodnotili zástupci ze Statutárního města Ostrava, Úřadu městského obvodu Ostrava-Poruba, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Národního pedagogického institutu, Krajské hospodářské komory, Sdružení pro rozvoj MSK, ředitelé základních a středních škol nebo děkani Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky a děkanka Fakulty materiálově-technologické.

Zdroj: VŠB-TUO