Startuje 18. ročník soutěží Firma roku 2023 a Živnostník roku 2023

Soutěže o Ceny Hospodářských novin Firma roku a Živnostník roku jsou opět otevřeny všem malým a středním podnikatelům. Příležitost veřejně prezentovat svoji práci dostávají české firmy a živnostníci bez ohledu na zaměření, obor či velikost. Hledají se inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, tradičních rodinných firem a začínajících nadšenců. 

Regionální podnikatelské žebříčky soutěží Firma roku a Živnostník roku každoročně sestavuje odborná porota ve všech 14 krajích České republiky. Do celostátního finálového kola postupují vítězové jednotlivých krajů. Finále soutěží je tradičně spojeno s galavečerem na Žofíně, který spoluprodukuje a přenáší Česká televize. Přihlásit se může každý podnikatel, který splní vstupní podmínky, a to prostřednictvím on-line přihlášky na www.firmaroku.cz.

Lokální podnikání je po právu vnímáno jako páteř naší ekonomiky, a proto je důležité, aby schopní a podnikaví lidé cítili podporu nejen svého okolí ale i odborné veřejnosti a médií. Řadu let ekonomové hlásají, že propojenost světa a globální obchod vede k jisté odolnosti a lepším možnostem nahrazování zdrojů. Nedávné krize nám však ukazují, že právě drobné regionální podnikání dokáže v době krize zafungovat velmi houževnatě. Rodinné firmy a živnostníci se museli umět ze dne na den adaptovat a rychle posouvat své podnikání směrem k aktuálním možnostem trhu, pružně měnit nabídku služeb, sahat do rezerv, hibernovat či transformovat své firmy.

Soutěže Firma roku a Živnostník roku dlouhodobě podporují zajímavé firmy a živnostníky a pomáhají jim na cestě k úspěchu. Ve výsledku není podstatné, kdo si ceny a tituly Firma roku nebo Živnostník roku odnese, společensky významná je především hodnota veřejné debaty o tématu podnikání v České republice.

Kdo se může přihlásit?

Do soutěží se mohou přihlásit živnostníci, kteří jsou minimálně jeden rok vlastníky platného živnostenského listu nebo jiného oprávnění k podnikání, a malé a střední firmy působící v České republice s nejméně dvouletou účetní historií a s obratem do 1,5 miliardy korun, a větší firmy s obratem do 3 miliard korun. V roce 2022 tak učinilo na 3000 podnikatelů. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěží se mohou do 16. června přihlásit zde na webu firmaroku.cz.