Soutěž T-Profi prověřila technickou dovednost školáků

V Krnově se 20. února 2018 utkalo pět soutěžních družstev v krajském kole soutěže T-Profi – Talenty pro firmy.

Soutěž je určená pro žáky a studenty základních a středních škol, kteří za přítomnosti odborníků z místních firem v nominovaných týmech společně plní zadané úkoly s využitím polytechnické stavebnice.

„Soutěžní tým tvoří vždy tři žáci páté třídy ZŠ, tři studenti 2. ročníku SŠ a jeden zástupce firmy jako kapitán týmu. Kapitán týmu nemůže pomáhat s montáží, pouze radí a koordinuje postupy,“ popisuje ředitelka Okresní hospodářské komory Bruntál Judita Žáčková.

Soutěžním úkolem bylo sestrojení pohyblivého modelu výrobní linky s řízenými otáčkami, součástí byl i test znalostí fyzikálních vlastností. Model žáci stavěli z české kovové stavebnice Merkur, jejíž základem jsou ocelové pláty různých tvarů a délek, které se k sobě spojují šroubky a matičkami, za použití motorku, který poháněl pás výrobní linky.

„Porota kromě dodržení časového limitu a splnění podmínky funkčnosti modelu včetně správného nastavení otáček a rychlosti výrobní linky, hodnotila také přesnost sestrojení, zapojení všech členů týmu, ale třeba i to, zda soutěžící nepoužili poškozené součástky,“ přibližuje ředitelka Krajské hospodářské komory MSK Natálie Šitavancová.

V soutěži zvítězil tým společnosti Květoslav Bašista + Střední odborná škola Bruntál + Základní škola Bruntál, Cihelní 6. Druhé místo obsadil tým společnosti Elfe + Střední škola průmyslová, Krnov + Základní škola Město Albrechtice. Na třetí příčce se umístil tým společnosti OSTROJ + Střední škola technická, Opava + Základní škola Opava, Mařádkova. Za nimi pak tým společnosti Krnovské opravny a strojírny + Střední škola automobilní, Krnov + Základní škola Krnov, Smetanův okruh a tým společnosti OSTROJ + Střední škola průmyslová a umělecká, Opava + Základní škola Štítina.

Vítězný tým postupuje do národního kola soutěže, které se uskuteční v Praze 19. dubna 2018.

Odbornou soutěž Talenty pro firmy pořádá Hospodářská komora České republiky na podporu posilování polytechnické výuky v oblasti počátečního odborného vzdělávání v České republice vycházejícího z principu vzdělávání pro praxi.

Krajské kolo soutěže se konalo pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka.