Sociální podniky si v konkurenci ostatních umí poradit

Sociální podniky ve vztahu k podnikatelskému sektoru představili v úterý 5. prosince 2017 na semináři pro podnikatele zástupci Klastru sociálních inovací a podniků Sinec.

Princip fungování sociálního podnikání přiblížili pomocí příkladů z praxe, kdy firmy ve snaze posílení své konkurenceschopnosti často volí strategii nabídek rozmanitých služeb. Jako příklad uvedli karvinskou společnost Unika Morava, která kromě účetnictví nabízí i masáže. Ostravská Spirála si zase k rehabilitacím přidala nabídku cateringu a Charita Hrabyně provozuje technické služby spolu s tiskovými a reprografickými pracemi.

Kromě posílení konkurenceschopnosti sociálních podniků a zlepšení jejich výsledků si Klastr klade za cíl iniciaci vzniku nových sociálních podniků, podporu a rozvoj těch stávajících a usnadnění přístupu k finančním zdrojům na rozvoj jejich činnosti, protože ve srovnání s běžnými podniky ty sociální téměř nemohou u bank dosáhnout na úvěry a půjčky.

Přítomné zástupci Klastru také informovali o připravovaném zákonu o sociálním podnikání, který má v budoucnu stanovit jasná pravidla pro sociální firmy i jejich podporu a výhody.

Klastr sociálních inovací a podniků SINEC sdružuje 52 členských organizací a institucí v Moravskoslezském kraji, které zaměstnávají dva tisíce lidí.