Seminář představil Indonésii jako zemi mnoha možností

Jak si otevřít pobočku v Indonésii, jak dovážet zboží z/do Indonésie? Konkrétní rady a praxí ověřené způsoby vstupu na trh nabídl seminář Exportní příležitosti v Indonésii, který se konal 7. prosince 2017 v ostravském Hotelu Vista.

Seminář zorganizovalo Velvyslanectví Indonéské republiky v ČR spolu s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje (KHK MSK). Cílem bylo seznámit účastníky zejména se specifiky indonéského trhu, příležitostmi pro podnikatele, vstupem na trh Indonésie a nalezení spolehlivého partnera.

Velvyslanec Indonéské republiky v ČR Aulia Aman Rachman přítomné seznámil s ekonomikou této země, která by se se svým bohatstvím přírodních zdrojů mohla stát obrovským trhem pro Českou republiku. Uvedl, že v indonéském vývozu do České republiky nyní převládají především výrobky jako elektrická zařízení, přírodní kaučuk a výrobky z něj, součásti vozidel, kompresory chladících zařízení, káva nebo nábytek. Do Indonésie se vyváží především dřevěná buničina, letouny, nevojenské zbraně, stroje apod.

V průběhu semináře s konkrétními radami pro podnikatele vystoupila ředitelka KHK MSK Natálie Šitavancová, která přiblížila služby hospodářské komory a poradenskou síť Enterprise Europe Network. O své zkušenosti se zakládáním továrny v Indonésii se podělil Martin Škoda z DM Indonesia s.r.o. Turistiku a cestovní ruch v Indonésii prezentoval Safrigita Novianto, tajemník Ambasády Indonéské republiky v ČR pro turistický ruch.