Seminář poradil, jak na byznys s Koreou

Seminář o ekonomice a obchodu s Koreou, který se konal 9. listopadu 2018 v ostravském Impact Hubu, představil Koreu jako zemi významných zahraničních investic a obchodních příležitostí.

Ředitel Odboru států Asie a Pacifiku Ministerstva zahraničních věcí Martin Klepetko představil kulturní rozdíly Koreje a východní části Asie v přednášce Jak pochopit Asii. Informoval také o projektech na podporu ekonomické diplomacie, kterými ministerstvo pomáhá realizovat aktivity podnikatelů v zahraničí.

Ekonomickou situaci Koreje a přímých zahraničních investic zhodnotil ředitel Korea Economy & Investment Environment Byung Hoon Sung. Upozornil na obrovský nárůst zaměření na informační technologie, kde je Korea v objemu exportu na 5. místě ve světovém žebříčku.
Vyjmenoval také výhody, proč do korejského obchodu investovat, a předal kontakty, na které se mohou zájemci o export obrátit.

Konkrétní problémy na korejské i české straně a překážky vstupu na trh přiblížila ředitelka Česko-korejské společnosti Jana Chamrová. „Problémem jsou rodinou vlastněné konglomeráty, které drží pohromadě a jsou spojené se státem řízenou ekonomikou. Dominují na trhu a je velmi obtížné se jim vyrovnat,“ uvedla.

Uspět na korejském trhu by podle ní mohly produkty a služby s unikátní vlastností. „Jedna česká firma například na tomto trhu uspěla s recyklací nebezpečného odpadu,“ poznamenala Chamrová.

Poradila také konkrétní rady a triky, jak si obchodního partnera získat a udržet.
V závěrečné diskuzi si přítomní zástupci firem navzájem sdělovali své zkušenosti s obchodováním s touto zemí a ochutnali tradiční korejská jídla a pochutiny.

Seminář se konal v rámci bohatého programu tradičního festivalu všeho korejského – Korejské dny v Moravskoslezském kraji 2018 (5. 11. – 15.11).

 

Prezentace přednesené na semináři:
2018한국투자환경(11.9) 181109-prezentace KHK MSK1 Jana Chamrová ppt