Seminář Cirkulární ekonomika – příležitost pro firmy

Téma cirkulární ekonomiky s konkrétními možnostmi zapojení firem i získání finanční podpory přilákalo 6. října 2021 desítky zástupců společností Moravskoslezského kraje, kteří se zúčastnili semináře Cirkulární ekonomika – příležitost pro firmy.

Zástupkyně společnosti CIRA Advisory  v úvodu vysvětlila, co je cirkulární ekonomika a jaké inovativní řešení v rámci ní fungují. Přiblížila světové trendy v oblasti cirkulární ekonomiky a vysvětlila nutnost udržitelnosti k navrácení rovnováhy na naší planetě.

„Přes 80 procent dopadu na životní prostředí z produktu vzniká už při jeho navrhování. 80 procent odpadu ze spotřebního zboží je spáleno a uloženo na skládku kvůli špatného designu výrobků nebo nedostatku možnosti sběru, stejně tak 80 procent věcí je v domácnosti používáno méně než jednou za měsíc,“ uvedla Karolína Skarabellová z CIRA Advisory a dodala, že potenciál změny je podle ní zejména v automobilovém průmyslu, stavebnictví a textilním průmyslu.

Dotační programy i státní podpory pro oblast cirkulární ekonomiky a možnosti aplikace cirkulární ekonomiky ve firmách představily zástupkyně společnosti enovation s.r.o.

Zkušenosti sociálního podniku Botumy zúčastněným přiblížil jejich zástupce Vojtěch Beck. „Chceme firmám nabídnout spolupráci při využití jejich odpadu. Snažíme se hledat řešení a z toho zdánlivě nepotřebného materiálu vyrobit další produkty. Například z recyklovaného odpadu šijeme sedací vaky nebo plátěné tašky,“ popsal.

V závěru se účastníci dozvěděli, jak lze ve svém domě přizpůsobit život rodiny tak, aby měl co nejnižší dopad na životní prostředí a přírodu.