S Janáčkovou filharmonií si zahraje i Tomáš Klus

S ostravskou Janáčkovou filharmonií v únoru vystoupí Tomáš Klus. Jeho originální spojení se symfonickým orchestrem si můžete přijít vychutnat 2. února 2018 v 19 hodin do Multifunkční auly Gong.

Hned 8. února od 18 hodin pak bude Janáčkovu filharmonii dirigovat talentovaný ruský klavírista a dirigent Sergej Neller, a to na koncertě nazvaném Debussy, Ravel, klavír a varhany. Dynamický styl a hluboké hudební znalosti – to jsou jeho hlavní devizy. Také díky nim získal 2. cenu na prestižní dirigentské soutěži Gustava Mahlera pořádané Bamberskou symfonií.

Koncert je příhodně zařazen do cyklu Jeunesses musicales aneb Hudební mládí. Za jeho řízení Janáčkova filharmonie doprovodí hned tři mladé, nadané muzikanty. Prvním bude slovenský klavírista Martin Chudada, vítěz 54. ročníku Beethovenova Hradce z roku 2017. V jeho podání posluchači vyslechnou Lisztův První klavírní koncert, v němž autor těží z kontrastů mezi barvami klavíru a jednotlivých nástrojů orchestru.

V Guilmantově Symfonii pro varhany k sólovému nástroji usedne Josef Kratochvíl, talent z Valašského Meziříčí, který po bakalářském studiu na Szymanowského hudební akademii v Katovicích nyní pokračuje na prestižní Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy v Lipsku ve třídě světově proslulého německého varhaníka Martina Schmedinga. Trojici účinkujících, vítězů interpretační soutěže Janáčkovy filharmonie Ostrava pro tento cyklus, doplní nadaná klarinetistka Kateřina Pašková z ostravské Janáčkovy konzervatoře. Kateřina si pro svou prezentaci vybrala Debussyho První rapsodii pro klarinet, kterou autor složil v letech 1909 a 1910 nejprve pouze pro klarinet s klavírem, orchestrace se dílo dočkalo o rok později, kdy se také v prosinci v Petrohradě uskutečnila premiéra. Večer doplní Ravelova suita č. 2 z hudby k baletu Dafnis a Chloé, která je plná barev, okouzlujících zvukových kombinací přerůstající ve společné radostné nevázané hýření.

Šeherezádu ve verzi pro sólový klavír Ostrava zažije možná poprvé

Rodák z makedonského hlavního města Skopje, vynikající klavírista Simon Trpčeski vystoupí 12. února 2018 v Ostravě v rámci cyklu Klavírních recitálů Janáčkovy filharmoni.
Program jeho ostravského koncertu se ponese v romantickém duchu hudby 19. století (Grieg, Mendelssohn a Korsakov).

Korsakovova Šeherezáda se sice na ostravském pódiu objevuje celkem pravidelně. Jedná se totiž o jednu z nejzajímavějších, ale na druhé straně také nejobtížnějších skladeb pro symfonický orchestr. Ovšem ve verzi pro sólový klavír ji Ostrava zažije možná poprvé. Naskýtá se tedy jedinečná možnost nahlédnout na toto pozoruhodné dílo inspirované pohádkami Tisíce a jedné noci, plné exotiky a orientálních melodií trochu jinak. Šeherezádu upravil pro čtyřruční klavír sám autor, dvouruční verze je pak dílem belgického skladatele Paula Gilsona.

Koncert začíná ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v 19 hodin.

Vstupenky je možné zakoupit v Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online na www.jfo.cz.