Program Antivirus bude pokračovat. Pomohl už více než jednomu milionu zaměstnanců

Velmi úspěšný Program Antivirus by měl být i přes postupné rozvolňování epidemiologických opatření prodloužen. Shodli se na tom na pondělním jednání tripartity zástupci zaměstnavatelů i odborů. Vláda by o dalším pokračování Antiviru v té podobě, v jaké ho připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, měla jednat příští pondělí.

„Program Antivirus je hodnocený jako vůbec nejúspěšnější program, který pomáhá zaměstnavatelům a zaměstnancům překonat dopady koronavirové epidemie. Díky němu firmy nemusejí propouštět a mohou udržet pracovníky, které by po koronaviru znovu musely hledat,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Stal se základním pilířem v boji za udržení pracovních míst v době krize,“ shrnuje.

Její slova potvrzují komentáře odborníků i dostupné statistiky. Podle nich Antivirus, o němž najdete podrobné aktuální informace na stránkách MPSV, v dubnu překonal metu jednoho milionu zaměstnanců, kterým pomohl udržet jejich místo. Jde tedy o přibližně každého třetího zaměstnance pracujícího v soukromé sféře.
Zachováním pracovních míst Antivirus pomáhá nejen zaměstnancům, ale nepřímo i jejich zaměstnavatelům. Ti totiž díky příspěvkům z Antiviru nepřijdou o své zkušené pracovníky.

Toho si je vědomo více než 72 tisíc firem, které od loňského dubna s Úřadem práce uzavřeli dohodu o poskytování příspěvků z programu Antivirus. Z celkového počtu zaměstnavatelů odvádějících pojistné na sociální zabezpečení tak do programu Antivirus vstoupil během posledních 12 měsíců každý čtvrtý.

Antivirus nyní zahajuje už svůj druhý rok fungování. „Tato pomoc je stále zásadní, i přes postupné rozvolňování vládních opatření, které začalo v tomto týdnu. Většina ekonomických omezení totiž stále zůstává v platnosti,“ zdůrazňuje Jana Maláčová.

Z toho důvodu je podle ní nezbytné pokračovat v programu Antivirus i po 30. dubnu. „To nám umožní i v době snad již končící koronavirové krize udržet pro zaměstnance dál jejich pracovní místa a tím i jejich životní úroveň,“ konstatuje.

Zdroj: MPSV