Podporujeme naše členské firmy při jejich spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity

Uběhly dva roky, co Lékařská fakulta Ostravské univerzity podepsala smlouvu o spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje, Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Společenstvím průmyslových podniků. Meziresortní platforma začíná sklízet první plody své téměř dvouleté spolupráce. Nedávno totiž uspěla se svým projektem u Technologické agentury České republiky, na jehož konci by měly být tři nové unikátní prototypy transportních stolů.

„Projekt je zaměřen na technickou inovaci transportních stolů. Vzniknout by měly celkem tři prototypy. Pitevní stůl, stůl pro transport pacientů, který chceme vyvinout ve spolupráci s Neurochirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Ostrava, a rehabilitační stůl. Všechny tři typy inovovaných transportních stolů by se měly následně testovat v novém simulačním centru lékařské fakulty,“ vysvětluje proděkan pro strategii a rozvoj doc. MUDr. MVDr. Jozef Škarda, Ph.D., PhD., který je vedoucím pracovní skupiny, jež na projektu intenzivně pracuje. Zaměřit se v něm chce zejména na vývoj prototypu nového pitevního stolu, který v budoucnu umožní snadnější transport i přesun zemřelého na pitevní stůl, a to zejména u lidí, kteří během života trpěli nadváhou.

„Zkuste si na pitevní stůl přesunout člověka, který váží 130 kilogramů. Je to opravdu složité, a často je k tomu potřeba několik lidí. Proto chceme vyvinout stůl, který by nám takový transport a následný přesun významně usnadnil,“ objasňuje proděkan a přednosta Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky FNO Jozef Škarda.

Pomoci by mu v tom měla firma OCHI inženýring. Tato ostravská rodinná firma se totiž zabývá aplikací hydraulických, pneumatických a mechatronických systémů. Kromě pitevního stolu se chce firma zaměřit také na vývoj stolu určeného pro transport pacientů. „Určitě by měl disponovat takovými vlastnostmi, které personálu usnadní nejen převoz, ale i případný překlad pacienta ze stolu na vyšetřovací lůžko,“ dodává Jozef Škarda. A jasno má jeho tým i v tom, jaké vlastnosti bude mít rehabilitační stůl. Všechny tři prototypy by se měly následně testovat v simulačním centru lékařské fakulty, tedy ve cvičné nemocnici.

 

Zdroj: Nemocniční listy, Léto 2023