Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí i složité skloubení práce a rodiny

Podnikatelky v celé Evropě čelí řadě překážek, které jim komplikují cestu k úspěchu. Podle aktuálního průzkumu, do kterého se zapojily také české podnikatelky, patří mezi největší problémy nadměrná byrokracie, omezený přístup k financím a obtížné slaďování pracovního a rodinného života.

Za jednu z nejčastějších bariér označují podnikatelky složitou administrativu. Nejasné legislativní podmínky a časově náročné procesy jim často komplikují nejen každodenní chod podnikání, ale i jeho další rozvoj. Kromě toho se mnoho žen potýká s obtížemi při získávání financování – ať už jde o přístup k úvěrům nebo získání investic. Právě finanční nejistota je jednou z klíčových překážek rozšiřování podnikatelských aktivit a zavádění inovací.

Další významnou výzvou je sladění profesního života s tím osobním. Nedostatek služeb pro péči o děti a chybějící možnosti flexibilní práce ztěžují ženám podnikání, zvlášť pokud pečují o malé děti nebo další členy rodiny.

Zjištění z průzkumu ukazují, že je potřeba věnovat větší pozornost podmínkám, ve kterých ženy podnikají. Zavedení opatření, která povedou ke zjednodušení byrokratických postupů, zlepšení přístupu k financím a větší podpoře rodin, je zásadní pro vytvoření prostředí, ve kterém budou mít ženy v podnikání stejné příležitosti jako muži.

Na KHK MSK věříme v sílu žen v podnikání, a právě proto jsme spustili projekt Úspěšnou podnikatelkou v každém věku a pravidelná setkání díky Klubu podnikajících žen. Chceme podpořit ženy napříč generacemi a nabídnout jim praktické nástroje pro rozvoj jejich podnikání. V rámci projektu pořádáme semináře, kde se podnikatelky vzdělávají v tématech, která jim pomáhají lépe zvládat dnešní dynamickou dobu – ať už jde o digitalizaci, moderní marketing, nebo efektivní řízení času a zdrojů. Cílem je, aby se ženy v podnikání cítily jistěji, získaly nové know-how a mohly růst bez zbytečných překážek.

Projekt je realizován v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a je spolufinancován z Evropského sociálního fondu plus a státního rozpočtu ČR. Číslo projektu: CZ.03.01.02/00/22_037/0002634.

Více informací o samotném průzkumu najdete na oficiálních stránkách Hospodářské komory.

ZDROJ: HK ČR, KHK MSK