Paušální výdaje využívají statisíce OSVČ. Komu se při výpočtu daně vyplatí?

Podnikatelů, kteří při výpočtu daně z příjmů využívají výdajové paušály, v Česku postupně ubývá. Bonus je ale stále pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) výhodný.

Platí to i přes předloňské zavedení paušální daně. V Česku stále využívá výdajové paušály zhruba 400 tisíc podnikatelů (fyzických osob), nevyplatí se ovšem každému. 

Jak uvádí portál BusinessInfo.cz, podnikatelé, kteří se nepřihlásili k paušální dani, mají jako plátci daně z příjmů fyzických osob v podstatě dvě možnosti: Buď vedou klasickou evidenci, kdy od svých příjmů odečítají reálné výdaje, nebo v daňovém přiznání uplatňují paušální výdaje, což je administrativně jednodušší.

Živnostníků, kteří je využívají, nicméně ubylo po zavedení paušální daně (zhruba o sto tisíc). Tu mohou využít všechny OSVČ s ročními příjmy (nově) do dvou milionu korun a je administrativně nejvýhodnější. A ve většině případů přináší paušální daň ušetřené peníze.

Podrobnosti najdete zde: https://www.businessinfo.cz/clanky/pausalni-vydaje-vyuzivaji-statisice-osvc-komu-se-pri-vypoctu-dane-vyplaceji/