Projekty s ukončenou realizací
Better VET for Better Future
Program: ERASMUS+, Klíčová akce 2: Strategická partnerství číslo: 2020-1-CZ01-KA202-078445
Cílem projektu je poskytnout srovnání současných systémů odborného vzdělávání a přípravy ve třech zemích projektových partnerů: České republiky, Slovenska a Polska, a to pomocí parametrů metodiky, legislativy, financování a motivace.
Ve vztahu ke stejnému tématu, kterým je nedostatek technických pracovníků, je cílem poskytnout srovnání výsledků odborného vzdělávání a přípravy v nejčastěji žádaných povoláních v každé zemi partnerů.
Výstupy projektu odkryjí nejen rozdíly v obsahu odborného vzdělávání v každém partnerském regionu, ale také úroveň připravenosti zaměstnavatelů, včetně možného dopadu Covid-19 na současné podmínky odborného vzdělávání a přípravy.
Aktivity projektu:
- Vytvoření webových stránek projektu a zveřejňování aktivit a výstupů projektu
- Komparace základních mechanismů systémů odborné přípravy s využitím duálního principu
- Získání zpětné vazby zaměstnavatelů a vzdělavatelů k poskytování VET duálním systémem příp. s využitím jeho prvků, včetně dopadů mimořádných opatření v důsledku pandemie Covid-19
- Semináře pro poskytovatele odborné přípravy a praxe
- Souhrnná analýza výstupů a návrh doporučení pro autority v zemích partnerství
Partneři projektu:
Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje
Ostrava – Mariánské Hory, Výstavní 2224/8, PSČ 70900
Střední podnikatelský stav, z. s.
Palackého třída 223/5, 288 02 Nymburk
Slovená obchodná a priemyselná komora
Hálkova 31, Žilina, 010 01, SR
Regionalny Zespol Placowek Wsparcia Edukacji
ul. Glogowska 27, 45-315 Opole, PL
———————————————————–
VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ (2019 – 2022)
Projekt Vzdělávání zaměstnanců byl realizován v rámci operačního programu Zaměstnanost a financován z Evropského sociální fondu a státního rozpočtu ČR. Číslo projektu: CZ.03.1.52/0.0/0.0/19_110/0010893.
Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších projektů, které Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje dosud realizovala.
Cílem projektu bylo zvýšit úroveň znalostí a dovedností zaměstnanců členských firem Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a zajistit tak soulad jejich kvalifikací a kompetencí s požadavky na vykonávané pracovní činnosti.
V rámci projektu bylo zrealizováno 477 vzdělávacích kurzů zaměřených na získání měkkých a manažerských dovedností, účetních, ekonomických, právních, jazykových a IT znalostí a také technického a jiného odborného vzdělání. Účastníci získali osvědčení či potvrzení o absolvování. První kurzy proběhly na podzim 2019, realizace projektu byla ukončena v polovině roku 2023.
————————————————
Přeshraniční spolupráce v online prostoru
Projekt byl realizován v období od 1. dubna do 30. 9. 2022 a svými aktivitami vytvářel a udržoval systém trvalé přeshraniční spolupráce, podpořil stávající síť kontaktních center česko-slovenské hospodářské spolupráce partnerů projektu s využitím inovativních přístupů v online prostoru.
Partneři projektu: Slovenská obchodní a průmyslová komora, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje jako hlavní přeshraniční partner a Krajská hospodářská komora Zlínského kraje.
Hlavní aktivity projektu: Vytvoření společné informační webové stránky partnerů projektu www.firming.sk, konference, online webinář, online setkání projektových partnerů za účelem výměny know-how a poradenství.
Cílové skupiny projektu: podnikatelské subjekty působící v přeshraničním regionu, obyvatelé přeshraničního regionu (studenti, žáci) a zaměstnanci místní a regionální samosprávy.
————————————————
Vzdělávání firem (2017 – 2020)
Projekt Vzdělávání firem (registrační číslo projektu CZ.03.1.52/0.0/0.0/16_060/0005893) byl realizován od dubna 2017 do listopadu 2020. Cílem projektu bylo zvýšit úroveň znalostí a dovedností zaměstnanců členských firem Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a zajistit tak soulad jejich kvalifikací a kompetencí s požadavky na vykonávané pracovní činnosti. Projekt byl financován z Evropského sociální fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Operačního programu Zaměstnanost.
V průběhu realizace projektu bylo realizováno přes 300 kurzů v oblasti manažerských dovedností, účetních, ekonomických, právních, jazykových a IT znalostí a technického a jiného odborného vzdělání. Zapojeno bylo téměř 1300 zaměstnanců členských firem KHK MSK. Účastníci získali po proškolení a splnění předem stanovených podmínek osvědčení či potvrzení o absolvování.
Na projekt Vzdělávání firem navázal nový projekt Vzdělávání zaměstnanců, jehož prostřednictvím vzdělávání pokračovalo i v následujících třech letech.
————————————————
KONTAKTNÉ CENTRÁ ČESKO-SLOVENSKEJ HOSPODÁRSKEJ SPOLUPRÁCE
Číslo projektu: 304031C838
Partneři projektu:
Slovenská obchodná a priemyselná komora – Vedoucí partner
Krajská hospodářská komora Zlínského kraje – Hlavní přeshraniční partner
Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje – Partner projektu č. 1
Výše finanční podpory ze zdrojů EU na projekt: 145.857,02 EUR,
z toho podíl pro KHK MSK: 44 062,30 EUR.
Projekt byl zaměřen na sociální a hospodářský rozvoj česko-slovenského pohraničí. Upevňoval, doplňoval a rozšiřoval vytvořenou kooperační síť slovenských a českých partnerů. Projekt svými aktivitami vytvářel a udržoval systém trvalé přeshraniční spolupráce.
Cílovými skupinami projektu byly podnikatelské subjekty působící v přeshraničním regionu, obyvatelé přeshraničního regionu a zaměstnanci místní a regionální samosprávy.
Cílem projektu bylo posílení sociálního a hospodářského rozvoje pohraničí, vzájemné spolupráce a přenosu zkušeností a know-how mezi partnery projektu, rozšíření stabilní kooperační sítě, upevnění existujících vazeb a následné využití v praxi pro poskytování kvalitních služeb pro cílové skupiny. Vytvořená tematická síť partnerské spolupráce má za cíl zlepšit kvality a komunikační platformy mezi slovenskými a českými subjekty podnikajícími v příhraničních oblastech.
Aktivity projektu:
Setkání partnerů projektu za účelem výměny zkušeností a přenosu know-how
Rozšíření činnosti Infobodů ve Zlíně a Žilině a založení Infobodu CZ-SK v Ostravě
Regionální vzdělávací programy/semináře Infobodů
Konzultační dny a Bilaterální fórum na Slovensku
Konference v Čechách (Zlín, Ostrava)
Propagace přeshraniční spolupráce, infobodů a aktivit projektu, zpracování a tisk katalogu
Začátek realizace hlavních aktivit projektu: 2/ 2018
Konec realizace hlavních aktivit projektu: 1/ 2020
Kontakt:
Ing. Ilona Honusová
Telefon: 724 613 105
Email: i.honusova@khkmsk.cz
Přehled akcí konaných v rámci projektu:
4. 4. 2018 Příprava e-shopu na GDPR v souvislostech EU
2. 5. 2018 GDPR pohledem legislativy EU
4. 6. 2018 Česko-slovenské ekonomické a podnikatelské fórum v Žilině
26. 10. 2018 Mezinárodní konference Jak zvládnout digitální marketing u nás i v zahraničí
30.11.2018 HR v roce 2019: nepalte od boku, řešte nábor a využití kapacit efektivně
30.4.2019 Založení s.r.o. a pracovněprávní problematika
7. 6. 2019 Jak na Google Analytics a Výkonnostní marketing
25. 9. 2019 Označení CE aneb jak uvést výrobek na trh
26. 11. 2019 Psychologie v marketingu a obchodu na českém a slovenském trhu
10. 12. 2019 PR komunikace … jak na ni?
————————————————
Infobod CZ-SK
V Ostravě funguje Kontaktní centrum česko-slovenské hospodářské spolupráce
Krajská hospodářská komora v Ostravě spolu se žilinskou obchodní a průmyslovou komorou provozuje Kontaktní centrum česko-slovenské hospodářské spolupráce. Toto centrum funguje v prostorách ostravské hospodářské komory a slouží podnikatelům Moravskoslezského kraje k získání potřebných informací pro své podnikání na Slovensku.
Jde o aktivitu z projektu INTERREG V-A SK-CZ, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, kdy tento projekt má za cíl podporovat přeshraniční spolupráci a vytvoření komunikační sítě pro podnikatele těchto regionů.
Ostravský Infobod CZ-SK doplnil už fungující síť podobných center ve Zlíně a v Žilině. Rady zájemcům jsou zaměřeny nejčastěji na informace o podnikatelském prostředí, o legislativních podmínkách, investicích, dotacích, o daňové a pracovněprávní problematice nebo na pomoc s vyhledáním dodavatelů a partnerů pro společné podnikání.
Hlavními aktivitami Infobodu CZ-SK v Ostravě je kromě samotného poradenství jednotlivým firmám pořádání seminářů zaměřených zejména na podporu podnikání, nejrůznější workshopy, konzultační dny a konference.
Provozní doba Infobodu: po – pá: 7:30 – 15:30
Kontakt: Ing. Ilona Honusová, tel.: 724 613 105, e-mail: i.honusova@khkmsk.cz