MPO: Odpovědi na otázky k úspornému tarifu a válečnému balíčku

Ministerstvo průmyslu a obchodu přináší odpovědi na otázky k úspornému tarifu a válečnému balíčku, který má domácnostem a firmám pomoci kompenzovat vysoké ceny energií.

Proč došlo k takovému nárůstu cen energií?

Bezprecedentní nárůst cen je důsledkem energetické války, kterou proti Evropě rozpoutal Vladimir Putin. Ta vedla k nárůstu cen plynu, od které se odvíjí také cena elektřiny. Pro představu, současná cena plynu je oproti loňsku přibližně sedminásobná. Abychom dopady války na veřejnost zmírnili, rozhodla vláda, že poskytne až 66 miliard korun v rámci balíčku opatření. Tento balíček nazýváme podle toho, na co reaguje. Jde o válečný balíček.


Jaká opatření válečný balíček zahrnuje?

Na pomoc domácnostem a firmám poskytne vláda až 66 miliard korun. Vláda se 22. června shodla, že na úsporný tarif vláda poskytne 27 miliard korun a dalších 23 miliard korun poskytne na odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Až 10 miliard korun bude na teplárenství, 3,6 miliardy na podporu kotelen a 2 miliardy na kompenzace nepřímých nákladů.


Stručný popis úsporného tarifu:

Jde o novelu energetického zákona, kterou schvaluje vláda a následně Sněmovna, Senát a prezident.

Řešení umožní vládě pružně reagovat na vývoj situace. Když se vláda rozhodne, lze zajistit vyšší slevu, než by umožnilo například snížení DPH.

V případě potřeby může vláda kdykoliv rozhodnout, že slevu navýší. Stačit k tomu bude nařízení vlády.

Nepůjde o bezúčelné rozdávání peněz lidem na libovolnou spotřebu, ale o cílené snížení jejich účtů za energie.

Po definitivním schválení novely rozhodne vláda o konkrétních konečných parametrech tarifu, tedy jakou slevu odběratelům zajistí.


Pro koho jsme připravili tento tarif?

Tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Půjde o fixní částku, kterou za zákazníka přímo obchodníkovi z ročního vyúčtování energií zaplatí stát. Její výše se určí podle toho, na co domácnost elektřinu (svítí/vaří/ topí) nebo plyn (vaří/ohřívá vodu/topí) používá. Pokud některá domácnost využívá více zdrojů, získá příspěvek dvakrát. Administrativně bude záležitost velmi jednoduchá – spotřebitelé slevu od státu nedostanou v hotovosti, nýbrž se objeví automaticky ve vyúčtování dodavatele energie. O výši slevy bude z jejich strany možné snížit si zálohy, což bude mít pozitivní dopad na jejich cash-flow.


Jak se určí výše slevy, kterou mi stát pomocí tarifu zajistí?

Výše slevy pro elektřinu se bude odvíjet podle distribuční sazby v daném odběrném místě a pro plyn podle odebíraného množství. Konkrétní výši určí na základě svého nařízení vláda.


Na co se tarif nevztahuje?

Tarif se nebude vztahovat na firmy, chaty a chalupy, které využívají tzv. víkendový tarif, či na dobíjení elektromobilů.


Co ten, kdo má trvalé bydliště na chatě, bude mít taky nárok na slevu?
Sleva se bude odvíjet od druhu tarifu, na základě kterého domácnost elektřinu odebírá. Sleva nebude poskytnuta na víkendový tarif.


Budou mít nárok na slevu také lidé z domů, kde mají vlastní kotelny?
Vláda se dohodla, že na tento druh pomoci vyčlení 3,6 miliardy korun.


Budu muset o slevu někde žádat?

Vše bude administrativně jednoduché – nikdo nebude muset o nic žádat, nikdo nebude muset nikam chodit. Stát slevu prostřednictvím OTE a obchodníků převede na odběratele automaticky a ti ji uvidí na svém účtu za energie.


Kdy odběratelé pomoc od státu obdrží?
Konkrétní datum, kdy bude pomoc vyplacena, se určí nařízením vlády po definitivním schválení tarifu.


Jak zajistíte pomoc domácnostem, které odebírají teplo z centrálních tepláren?

První variantou je to, že vláda poskytne až 10 miliard na modernizaci tepláren. Teplárny se výměnou za to zaručily, že odběratelům nezvednou ceny. Tato modernizace však podléhá notifikaci ze strany Evropské komise. Druhou variantou je to, že pomoc odběratelům tepla z centrálních tepláren zajistíme prostřednictvím úsporného tarifu. Vše bude vyřešeno a rozhodnuto do začátku topné sezóny. I odběratelé tepla z centrálních tepláren budou mít ale nárok na pomoc na ostatní druhy odběru (svícení, vaření) a také na odpuštění poplatků za OZE.


Co bude pro zákazníky znamenat odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje?

Dohodli jsme se na vládě, že domácnostem i firmám odpustíme platby za obnovitelné zdroje po zbytek letošního roku a také pro příští rok. Na tuto pomoc stát vydá 23 miliard korun, které za ně zaplatíme ze státního rozpočtu. K odpuštění dojde automaticky, nikdo nebude muset o nic žádat. Částku, kterou stát zaplatí, si každý přečte na své faktuře.


Opozice odpuštění poplatků za OZE navrhovala už od začátku krize. Proč s ním přicházíte až nyní?

Vláda od počátku krize postupuje podle toho, co jí dovolí rozpočet, který je po rekordním zadlužování ze strany minulé vlády velmi omezený. Nechtěli jsme tedy všechna opatření vypotřebovat hned na počátku krize, chtěli jsme reagovat na vývoj situace. Odpuštění poplatků za OZE je z hlediska provedení velmi jednoduché opatření, a tedy bylo na stole od počátku krize. A my tak pomocí něj nyní reagujeme na poslední zdražení ze strany obchodníků.


Jak vláda pomůže firmám?

Odpuštění poplatků za OZE se dotkne také firem a vláda také poskytne 2 miliardy korun na pomoc firmám z energeticky náročných odvětví. Bude se jednat o takzvané kompenzace nepřímých nákladů, které jim vláda proplatí letos i příští rok. Jedná se o pomoc pro přibližně 30 firem, kdy některé z nich obdrží až přes sto padesát milionů korun.

Zdroj: MPO