Moravskoslezské firmy láká německý trh

Jak nejlépe začít podnikat v Německu, o možnostech podpory českých firem Velvyslanectvím České republiky v Berlíně nebo o rizicích insolvenčního práva se dozvěděly tři desítky zástupců exportních firem a zájemců o vstup na německých trh na teritoriálním semináři se zaměřením na Německo v  Imperial Hotelu Ostrava. Seminář uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR spolu s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje, Moravskoslezským krajem  a pojišťovnou Atradius v Ostravě dne 11. března 2019.

Vystoupili na něm např. Tomáš Píša – zvláštní zmocněnec pro vnější ekonomické vztahy MZV ČR nebo Ondřej Karas – ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Berlíně, za Moravskoslezský kraj se akce zúčastnil náměstek hejtmana Jan Krkoška. Rizika spojená s exportem do Německa představila na semináři generální ředitelka pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Firmy se dozvěděly, jaké jsou podmínky a předpoklady pro vstup a působení českých firem na německém trhu a jak na tento nasycený trh prorazit. Součástí semináře byly i individuální konzultace s ekonomickými specialisty a s diplomaty ambasád.

Spolková republika Německo se skládá z 16 velmi rozdílně hospodářsky vyspělých států. Ekonomický diplomat z ambasády ČR v Berlíně Ondřej Karas upozornil, že 90 % procent českého exportu do Německa jde přitom pouze do 6 spolkových států: Bavorska, Bádenska-Württemberska a Severního Porýní-Vestfálska, Saska, Dolního Saska a Hesenska. Mezi nejrychleji rostoucí sektory v SRN patří například farmaceutický průmysl, ICT nebo strojírenství. Spolková republika Německo dnes skutečně patří k světovým lídrům v inovacích, podíl investic do vědy, výzkumu a vývoje přesahuje 3 % HDP.

 „V Německu je důležité se pečlivě věnovat výběru partnerů i nuancím v komunikaci, reagovat na vše, co Vám partner říká,“ zdůraznila Markéta Stržínková, generální ředitelka pojišťovny Atradius. Velmi specifické je v Německu insolvenční právo. Např. insolvenční správce může napadnout úhrady dodavatelům před prohlášením konkurzu. Insolvenční spory posuzuje soud, každé takové sezení se přitom české firmě prodraží.         .

Akce předcházela plánované Podnikatelské misi do německého Magdeburgu, která se uskuteční ve dnech 1. – 3. dubna 2019. Tato mise je spojena s návštěvou světového veletrhu v Hannoveru a účast na ní je pro firmy zdarma. Součástí budou dvoustranná jednání českých společností s padesátkou převážně německých, ale i ukrajinských, polských nebo ruských firem. Mise je zaměřená na nová řešení a inovace v perspektivních oblastech ICT, robotiky, umělé inteligence, průmyslu 4.0 nebo mobility. Přihlásit se na ni je možné ZDE.

Odkaz na článek na stránkách Ministerstva zaharničních věcí: ZDE.
Prezentace ze semináře ke stažení: KHK_MSK_Partner pro expanzi na zahraniční trhy MZV-Nástroje ekonomické diplomacie a podpora firem v zahraničí Velvyslanectví ČR v Berlíně-Jakse prosadit na německém trhu  Atradius – Německo – specifika insolvenčního práva