Makroekonomické fenomény v diskuzi s ekonomem DRFG Martinem Slaným

Makroekonomické fenomény dnešní doby jako vysoká míra inflace s výrazným poklesem reálných mezd, schodek zahraničního obchodu i deficit státního rozpočtu rozebral v diskuzi nazvané Jistoty v době nejistoty hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný.

V debatě ekonom zmínil několik ekonomických neduhů dnešní doby, jako např. to, že ziskovost u českých firem klesá více než u těch pod zahraničním vedením nebo to, že řada firem z důvodu vysokých úrokových sazeb čerpá úvěry v eurech. Upozornil také na to, že po deseti letech stabilní bilance zahraničního obchodu dosáhl nyní schodek výše 100 mld korun, neboť vyvážíme méně a levněji a dovážíme dráž.

Nastínil také vývoj tempa růstu meziročního HDP i dynamiky inflace, zhodnotil růst cen vybraných komodit i odhadovaný vývoj úrokových sazeb. „Výrazně vzrostly ceny staveb, materiálové vstupy cenovou dynamikou předčily ceny stavebních děl. Drahé jsou byty i komerční nemovitosti,“ uvedl Martin Slaný a dodal, že data ukazují zpomalování dynamiky inflace a predikce pro příští rok ukazují její výši kolem 10 %.

Dotazy zúčastněných firem se nejčastěji týkaly právě vývoje míry inflace a možností řešení energetické krize.

Diskuze se zástupci firem Moravskoslezského kraje se konala 13. září 2022 v Best Western Hotelu Vista v Ostravě – Zábřehu. Krajská hospodářská komora MSK ji uspořádala spolu s novou členskou firmou ROYAL VISION, která zprostředkovává investice do stabilních odvětví, přinášející vyváženou kombinaci mezi zajímavým výnosem a relativně nízkým rizikem.

Investiční skupina DRFG se řídí investiční filozofií založenou na upřednostňování investic v oborech, kterým dobře rozumí, v lokalitách, které jsou nám kulturně i geograficky blízké a v projektech, kde lze získat významný rozhodovací podíl.