Krajská exportní konference v Ostravě již počtvrté

Exportéři Moravskoslezského kraje se 16. října 2019 sjeli do Ostravy na Krajskou exportní konferenci, kterou opět po roce uspořádala Hospodářská komora ČR spolu s Ministerstvem zahraničních věcí a partnery.

V úvodu konference se zúčastněné firmy dozvěděly o nově vzniklé službě tzv. Krajského exportního specialisty, který v Moravskoslezském kraji působí v Krajské hospodářské komoře MSK a od podzimu loňského roku je k dispozici podnikatelům v kraji, kteří mají zájem prosadit se na zahraničních trzích. Mezi hlavní činnosti Krajského exportního specialisty patří Point of First Contact pro podnikatele a firmy, orientace v systému podpory exportu, exportní poradenství a pomoc při sestavení a realizaci ročního exportního plánu.

Další část konference se věnovala předexportnímu rozhodování kam vyvážet, kde byla představena Mapa globálních oborových příležitostí​, poté následovaly logické otázky, jaké výrobky a služby chci vyvážet a komu je chci prodávat, s důrazem na vliv účasti na incomingových a outgoingových misích.

V následujícím bloku se řešily podmínky pro export – pokrytí rizika a připomenutí kalkulačky pojistného EGAP, dále platební podmínky a financování, kde odborníci představili nejnovější možnosti, které lze využít.

Posledním blokem konference byla prezentace služby GiTySAT společnosti GiTy a.s. Služba je dostupná v několika modifikacích, které lze navzájem kombinovat, např. připojení k Internetu​, privátní a Intranetová síť​, připojení platebního terminálu nebo mobilní komunikační systémy​.