Komora oceňuje, že vláda nepřistoupila k lockdownu země

Podnikatelé doufají, že přijímaná opatření proti šíření onemocnění covid-19 zabrání úplnému uzavření ekonomiky. Z toho důvodu apelují, aby vláda před přijetím případně dalších zpřísnění řádně vyhodnotila účinnost již přijatých restrikcí a na základě nich pečlivě zvážila, zda je nezbytné uzavírat další sektory tuzemské ekonomiky.

Hospodářská komora upozorňuje, že další omezení pro restaurace a hospody jsou de facto lockdownem sektoru stravování a ubytování, protože ani polední stravování ekonomiku podniků nezachrání. Rovněž hotelům při obsazenosti několika pokojů se nevyplatí provoz prázdných hotelů udržovat. K úplnému lockdownu sektorů už došlo také po uzavření posiloven, fitness center či koupališť a v oblasti kultury.

Hrozí lockdown dalších sektorů. O jejich osudu ale rozhodují ti, kteří nedodržují elementární pravidla prevence před šířením nákazy, jako je nošení roušky i přes nos, udržování rozestupů a používání dezinfekce. Hospodářská komora vyzývá podniky, aby od zaměstnanců a zákazníků důrazně vyžadovaly dodržování těchto hygienických pravidel a aby se řídily doporučeními Hospodářské komory proti šíření nákazy v provozech zveřejněnými na webu komora.cz.

Uzavření škol 1. stupně bude mít významný dopad do fungování firem, v zemi působí 280 tisíc zaměstnavatelů. Hospodářská komora apeluje na vládu, aby umožnila rodičům, kteří z povahy jejich povolání nemůžou pracovat z domova nebo pracují v klíčové infrastruktuře, umístění dětí do vybraných školských zařízení. Zároveň apeluje na prodloužení programu Antivirus B.

Hospodářská komora dnes představila návrhy na adresné kompenzace těm zařízením, které vláda kvůli šíření koronaviru uzavřela nebo omezila jejich činnost. Také požádala města a kraje, aby podpořily spotřebu občanů po vzoru měst v zahraničí, např. vouchery. Hospodářská komora vyzývá vládu k urychlenému přijetí kompenzačních mechanismů, které zabrání bankrotům podniků a propouštění zaměstnanců.

Miroslav Diro 
Hospodářská komora České republiky