K dnešnímu dni začne fungovat pracovní platforma EU pro společné nákupy plynu

Zbavení se energetické závislosti na Rusku v oblasti plynu bude řešit nová pracovní skupina k Energetické platformě EU, kterou založila Evropská komise spolu s členskými státy. Tato platforma bude mít na starosti koordinaci nákupů plynu mezi členskými státy EU. Takový postup prosazoval od počátku ruské agrese i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Skupina se má zaměřit na jeden z hlavních cílů strategického balíku REPowerEU, tj. diverzifikaci dodávek zemního plynu.

„Společné nákupy plynu jsem na úrovni EU prosazoval už od první mimořádné rady ministrů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Považuji to za jeden ze základů snižování energetické závislosti na Rusku,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „To se neobejde také bez rychlého budování propojení mezi členskými státy EU a vzájemné solidarity při přerozdělování zásob plynu.“

Platforma EU pro společné nákupy byla založena Komisí a členskými státy v návaznosti na udělený mandát Evropské rady na konci března 2022. Mezi hlavní oblasti, na které se má zaměřit, patří agregace poptávky, efektivní využívání plynárenské infrastruktury a koordinace vyjednávání s mezinárodními partnery. Nyní zřízená pracovní skupina EK pod vedením Generálního ředitelství pro energetiku, funguje od dnešního dne.

Vznik pracovní skupiny navazuje na balíček opatření REPowerEU Plan, který Evropská komise zveřejnila 18. 5. 2022. Cílem plánu je zajištění energetické nezávislosti Evropské unie na Rusku prostřednictvím urychlení energetické tranzice a neobejde se ani bez vhodné reakce na vysoké ceny energií a vytvoření pravé „Energetické unie“.

Podrobnosti o pracovní skupině jsou v TZ Evropské komise.

Zdroj: MPO