Janáčkova filharmonie chystá streamy a také Koncert na přání

Do konce letošního roku chystá Janáčkova filharmonie Ostrava několik streamovaných koncertů. Ten nejbližší je na programu ve čtvrtek 26. listopadu od 19 hodin a jeho protagonistou bude vynikající klavírista Lukáš Vondráček, který přednese populární Třetí klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození se v tomto roce slaví v celém hudebním světě. Následovat budou další přímé přenosy včetně pondělního (30. 11.) Recitálu Lukáše Vondráčka. Vrcholem pak 22. prosince bude Koncert na přání, který chce ostravský orchestr nadělit svým posluchačům jako poděkování za přízeň i v této tak specifické době.

„Současná situace způsobila, že se prakticky veškeré hudební dění přesunulo do virtuálního prostoru. Ten je naprosto přesycen a jediná šance, jak uspět, je přijít s něčím opravdu exkluzivním. A věřím, že právě takový bude nadcházející koncert JFO. Za výjimečné považuji angažmá našeho nejlepšího pianisty Lukáše Vondráčka. Stejně tak vystoupení dirigenta Roberta Jindry se symfonickým orchestrem není až tak časté, o to zajímavější. Jsem hrdý na to, že se nám i v této době podařilo angažovat tak skvělé interprety a sestavit nekompromisní program. Pokud chcete slyšet světovou hudbu ve světovém podání, máte jedinečnou příležitost,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

A jaký bude program? Dva hity klasické hudby 20. století. Orawa Wojciecha Kilara je příkladem jeho osobitého stylu, v tomto případě jakéhosi folklórního minimalismu. Komorní symfonie Dmitrije Šostakoviče je rozšířenou verzí 8. smyčcového kvartetu. Je to typický Šostakovič – sarkastický, temný, melancholický. Závěr pak bude patřit Beethovenovi.

Naladit a sledovat tento ale i další koncerty na webu nebo Facebooku JFO bude možné zdarma. Je ale také možné vyjádřit Janáčkově filharmonii podporu zakoupením virtuální vstupenky v ceně 50 Kč.

Dalšími streamovanými koncerty ze společenského sálu Domu kultury města Ostravy budou: Recitál Lukáše Vondráčka 30. listopadu 2020 od 20 hodin (koncert bude zároveň živě přenášet také Český rozhlas Vltava), koncert komorního souboru Camerata Janáček 14. prosince od 19 hodin a závěrečnou tečku v letošním roce udělá 22. prosince od 19 hodin Koncert na přání.

Místo tradičního Vánočního koncertu letos ostravský orchestr nabídne Koncert na přání. Roli Rybovky, která ze známých důvodů nemůže zaznít, tentokrát převezme rybka, a to rybka zlatá, která posluchačům splní tři hudební přání. Vybírat z nabízených skladeb je možné na webových stránkách a Facebooku JFO. Koncert bude sestaven ze skladeb, které získají největší počet hlasů. Orchestr pak program nastuduje a 22. prosince prostřednictvím monitorů předá v přímém přenosu hudební dárek svým posluchačům a fanouškům. Vybírat skladby je možné do 30. listopadu zde

Program Janáčkovy filharmonie do konce roku 2020

Zdroj: JFO