Jak prorazit na italský a španělský trh poradili firmám zkušení odborníci

Zástupci českých firem se ve čtvrtek 16. listopadu 2017 v Ostravě sešli na semináři „Itálie a Španělsko – exportní příležitosti pro české firmy“.

Zvláštní zmocněnec pro vnější ekonomické vztahy Ministerstva pro zahraniční věci ČR Tomáš Píša na úvod přítomným přiblížil nástroje pro podporu podnikání v zahraničí a popsal služby klientských center pro export, které nabízí konzultace a služby ve více než 90 zemích světa.

Zástupce Krajské hospodářské komory MSK Jan Skipala představil nové aktivity a služby nabízené členským firmám, zejména fungování informační poradenské sítě Enterprise Europe Network, v níž je začleněno téměř 600 partnerů z více než 50 zemí.

Zahraniční politiku Moravskoslezského kraje nastínila Iva Molnárová z Krajského úřadu MSK. Kraj se podle ní orientuje především na své partnerské a spřátelené regiony, se kterými má podepsaná memoranda o spolupráci zejména v oblastech ekonomické sféry, kultury, sportu a cestovního ruchu.

Itálii z pohledu makroekonomického představil Jiří Jílek, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Římě. Za nejúspěšnější vývozní sektory a tedy největší příležitosti pro český export označil automobilový průmysl, chemický průmysl, potravinářství a strojírenství. Příležitost pro české firmy vidí také v zemědělství a zdravotnictví. Za perspektivní označil spolupráci s italskými firmami na třetích trzích. S konkrétními radami týkajícími se exportních příležitostí na závěr přispěli odborníci z CzechTrade.

Zástupci firem se v závěru semináře mohli individuálně obracet na experty se svými dotazy a problémy.

Seminář zorganizovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje – partner poradenské sítě pro podnikatele Enterprise Europe Network a Agentura CzechTrade.