Hledáme Podnikatele roku 2018 Moravskoslezského kraje

Přihlaste se nebo nominujte výjimečné podnikatele ze svého okolí do největší světové podnikatelské soutěže. Podnikatelé z Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě patří k nejúspěšnějším v počtu nominací, již třikrát zvítězili na celorepublikové úrovni a reprezentovali Českou republiku na světovém finále v Monte Carlu.

Společnost EY vyhlašuje již čtrnáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje prof. Ing. Iva Vondráka, CSc. Do soutěže EY Podnikatel roku lze nominovat podnikatele, jímž je fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců.

Loňskými vítězi se stali Bohumír Blachut a Erich Stavař, majitelé rodinné firmy ISOTRA a.s., která patří mezi přední výrobce stínicí techniky v České republice i ve světě.

Moravskoslezský kraj patří mezi nejúspěšnější v soutěži EY Podnikatel roku – pocházejí odsud již tři národní vítězové – Jannis Samaras, Kofola (2011), Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK (2010), a Pavel Juříček, BRANO Group (2006).

„Každý rok evidujeme v Moravskoslezském kraji velké množství talentovaných podnikatelů. Již ve třech ročnících jsme zde nalezli i celorepublikového vítěze. V loňském roce uspěli majitelé rodinné firmy ISOTRA, která působí na českém trhu již od devadesátých let. Věříme, že i letos najdeme v severomoravském regionu nespočet zajímavých příběhů. Zároveň doufáme, že se zvýší i počet nominovaných žen podnikatelek, kterých jsme dosud v soutěži zaznamenali výrazně méně než v ostatních krajích,“ uvádí Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy a vyzývá: „Nominujte podnikatele, kteří jsou pro vás výjimeční, kterých si vážíte a kteří by si takovou cenu zasloužili a mohli se stát inspirací pro další generace. Právě ocenění EY Podnikatel roku může být pro mnohé tou správnou motivací, která dodá energii a chuť do dalšího podnikání.“ 

„Udělení titulu EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje představuje pro společnost ISOTRA významné ocenění 25leté tvrdé práce v oblasti stínicí techniky a jejího vývoje. Je odrazem práce všech našich zaměstnanců, kteří nám svou prací, svým elánem, snahou a nasazením pomáhají vytvářet hospodářský výsledek a podílejí se na všech úspěších naší ryze české společnosti. Představuje také výrazné zvýšení vnímání hodnoty značky ISOTRA v očích koncových zákazníků a našich obchodních partnerů,“ říká Bohumír Blachut, generální ředitel společnosti ISOTRA a držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje.

„Náš kraj a lidé, kteří v něm žijí, jsou známí svou svéráznou povahou plnou houževnatosti, odhodlání a také tvrdohlavosti. Řekl bych, že se tyto vlastnosti ve světě podnikání velmi hodí. Nepřekvapuje mě tedy, že u nás není o pozoruhodné podnikatele nouze. Soutěž, která má na jejich práci a úspěchy upozornit, může být skvělou motivací pro ty, kteří se k podnikání teprve odhodlávají,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„MSIC v regionu působí teprve rok, ale už za tu dobu jsme měli  možnost seznámit se se spoustou inspirativních podnikatelů – ať už začínajících, tak těch zkušených. O příběhy firem s globálním potenciálem v tomto regionu opravdu nemáme nouzi a jsme rádi, když jejich úspěchy přesáhnou hranice našeho kraje a tak vypoví o tom, že podnikání zde má smysl,“ uvedl Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra, které je podporovatelem krajského kola soutěže v Moravskoslezském kraji.

Soutěž EY Podnikatel roku je v Moravskoslezském kraji velmi populární. Pochází odtud třetí nejvyšší počet soutěžících, za posledních osmnáct let vzešlo z tohoto regionu 97 podnikatelů z 85 firem a tři z nich nakonec slavili celkový úspěch v celorepublikovém kole. Jedna z celkově nejstarších firem pochází z Ostravska, oslavila přes půlstoletí existence (51 let) v době své účasti, a jedna z největších, s obratem skoro 10 miliard korun. Věk v tomto kraji nehraje roli, nejstaršímu podnikateli bylo 72 let a je tedy o osmnáct let mladší než historicky nejstarší zúčastněný podnikatel soutěže. Tento kraj má potenciál, co se týče účasti žen. Doposud se v něm utkalo pouze šest podnikatelek, přičemž na celorepublikové úrovni je přitom jejich zastoupení zhruba 10 %. Loňského ročníku krajské soutěže se zúčastnilo nejvíc podnikatelských dvojic a trojic (5), přičemž vynikli mladé technologické start-upy.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new.

Do soutěže EY Podnikatel roku se lze přihlásit na webových stránkách soutěže www.podnikatelroku.cz. Přihlášky do aktuálního ročníku je možné podávat do 21. října 2018.

Porota složená především z vítězů předcházejících ročníků se řídí mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kritéria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se také zaměří na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Soutěž je rovněž příležitostí pro podnikatelské talenty, které soutěží v kategorii EY Začínající podnikatel roku. Do této kategorie může být nominován podnikatel, který k 31. 12. 2018 nedosáhl věku třiceti let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2013). Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.

Další kategorií je EY Technologický podnikatel roku, který je určen pro inovátory v oblasti technologií. Letos již potřinácté vyhlašuje EY také soutěž EY Společensky prospěšný podnikatel roku (dříve Sociálně prospěšný podnikatel roku). Přihlásit se mohou podnikatelé podnikající (k 31. prosinci 2017) alespoň 2 roky, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. EY ve spolupráci s mediální skupinou MAFRA vyhlašuje již osmý ročník oblíbené čtenářské ankety MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh“, která proběhne začátkem roku 2019.

Česká televize, hlavní mediální partner soutěže, letos potřetí udělí Cenu České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění. Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp.). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku. Více informací o hodnotících kritériích Ceny ČT – Podnikatelský přínos kultuře a umění naleznete zde: https://podnikatelroku.cz/cena-ceske-televize-podnikatelsky-prinos-kulture-a-umeni

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2018 Moravskoslezského kraje bude známo v únoru 2019. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2018 České republiky budou vyhlášeny 5. března 2019. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále v červnu 2019 v Monte Carlu.

 

_______________________________________________________________________

Držitelé titulu EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje

2005: Ladislav Kraus, Bochemie

2006: Pavel Juříček, Brano Holding

2007: Tadeáš Franek, Refrasil

2008: Milan Canibal, Karvinská hornická nemocnice

2009: Pavel Bartoš, FITE

2010: Adam, Valdemar a Mariusz Walachové, WALMARK

2011: Jannis Samaras, Kofola

2012: Mieczyslaw Molenda, Gascontrol

2013: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2014: Gevorg Avetisjan, Marlenka international s.r.o.

2015: Rudolf Gregořica, LANEX a.s.

2016: Jan Hasík, HSF System a.s.

2017: Bohumír Blachut a Erich Stavař, ISOTRA a.s.

Foto: Erich Stavař, spolumajitel firmy ISOTRA a.s. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje.