HK ČR: Minimální mzda se stala plně podřízenou administrativnímu rozhodování

Pokud vláda skutečně zvýší minimální mzdu, tedy odměnu za nekvalifikovanou práci o dalších 1.250 korun měsíčně z dnešních 13.350 Kč na 14.600 Kč, reálně zaměstnavatelům nezbude nic jiného, než další, tentokrát 9,4% zvýšení mezd vstřebat prostřednictvím zvýšení cen pro zákazníky a omezení investic do efektivnější výroby.

Když ale rostou ceny, inflace ukrajuje z mezd všem zaměstnancům. A když firmy omezují kvůli mzdám investice, což dokládají všechna data Hospodářské komory i ČSÚ, nemůže růst produktivita (připomínáme, že ačkoliv mzdy rostly v poslední době tempem kolem 7 %, produktivita práce přepočtená na hlavu vzrostla v loňském roce jen o 1,6 %). Když neroste produktivita práce, nemohou firmy úspěšně soutěžit se zahraniční konkurencí – zaostávají s tím, že v konečném důsledku bude řada z nich nucena propouštět.

Hospodářská komora připomíná, že západní země nedoženeme vyšší minimální mzdou, ale vyšší produktivitou. Vláda by proto naopak měla podpořit zvyšování produktivity, stimulovat investice do výzkumu, vývoje a inovací, nikoliv zaměstnavatele připravovat o možnost produktivitu práce zvýšit.

Zdroj: HK ČR