Firmy Moravskoslezského kraje míří na podnikatelskou misi do Pobaltí

Projednat nové zakázky a investice vyjedou spolu s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje (KHK MSK) na podnikatelskou misi do Pobaltí firmy z oboru zpracovatelského, zdravotnického, IT, elektrotechniky nebo automotive.

KHK MSK, partner sítě Enterprise Europe Network, tak reaguje na rostoucí zájem o trhy v pobaltských zemích a spolu s MZV organizují pro české firmy podnikatelskou misi do Litvy a Estonska, která proběhne 24. – 27. května 2022 ve Vilniusu a Tallinnu. Záštitu nad touto akcí převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

„Moravskoslezský kraj intenzivně podporuje rozvoj podnikání. Když se bude dařit místním firmám, budou se mít lépe i lidé v regionu. Spolupráce se zahraničními partnery může našim podnikatelům významně pomoci, může dát jejich podnikání nové impulsy, významně je akcelerovat i posílit. Mise se zúčastní řada místních firem nejrůznějších odvětví, věřím, že z jednání vzejdou zajímavá a užitečná partnerství či spolupráce,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Nejdůležitější součástí programu budou předem domluvená dvoustranná jednání účastníků mise s litevskými a estonskými obchodními partnery, která uspořádají hospodářské komory MSK, Vilniusu a Tallinnu. „Dvoustranná a networkingová jednání jsou vyhledávanou formou setkávání, kde je možno efektivně a v krátkém čase navázat větší množství kontaktů se zahraničními partnery. Této možnosti využilo už více než deset firem našeho kraje, které se mise zúčastní,“ uvedla ředitelka KHK MSK Natálie Šitavancová a dodala, že také další doprovodný program zaručuje prostor pro jednání a získávání cenných kontaktů v rámci návštěv místních firem, hospodářských komor a českých zastupitelských úřadů.

Jednou z firem, které se mise zúčastní, je společnost RPS Ostrava a.s., která působí v oblasti energetiky a v těžařském průmyslu, kde především navrhuje technologie zpracování nerostných surovin a uhlí.  V divizi environment se zabývá zpracováním biologicky rozložitelného odpadu. „Právě tyto nové technologie, jejichž produktem je kompost nebo biopalivo, bychom rádi představili v Pobaltí. Hledáme partnery, kteří se zabývají zpracováním odpadů, a kterým bychom chtěli nabídnout spolupráci pro rozšíření prodeje a následné zajištění servisu,“ uvedla obchodní ředitelka společnosti Barbora Veličková.

Do Pobaltí spolu s KHK MSK zamíří i společnost Info Detective Company s.r.o. „Chceme tamním firmám nabídnout poskytnutí kompletního informačního servisu v případě jejich expanze do ČR včetně zajištění snížení finančních rizik spojených s dodávkami jejich zboží. Dále nabídneme také možnost vývoje týkající se automatizace výroby a průmyslu 4.0., kde máme velice dobrou cenovou nabídku díky start-up projektům,“ shrnul jednatel společnosti David Andreas Holub.  

VOP GROUP chce partnerským firmám nabídnout své nevyužité kapacity ve dvou oblastech, a to jednak při zakázkové výrobě nábytku, kde již firma realizovala pro tuzemské či zahraniční odběratele (Francie, Belgie) dodávky hotelového, nemocničního, administrativního, rekreačního charakteru pro soukromé subjekty a značný objem dodávek realizovala i pro státní správu.  Jedná se o rozšíření portfolia odběratelů např. při kauzách COVID či Ukrajina.

„V druhé oblasti se jedná o realizaci zakázek na našem moderním technologickém zařízení na bázi CNC, kde na řadě technologických zařízení nemáme odpovídající využití ani v jednosměnném režimu. Volné kapacity máme u laserových vypalovacích strojů robotizovaného svařovacího zařízení, CNC soustruzích a obráběcím centru, CNC ohýbačkách profilů a trubek i na lince pro nástřik práškovými barvami,“ doplnil ředitel Vilém Widenka.             

Exkurze do firem a institucí, např. e-Estonia Briefing Centra, firmám přinesou nové poznatky o fungování místních podniků, dozví se užitečné informace o firemní kultuře a zvyklostech při obchodních jednáních.

Ve Vilniusu také KHK MSK podepíše memorandum o spolupráci s Obchodní, průmyslovou a řemeslnou komorou Vilnius.

Trhy Litvy a Estonska se řadí z hlediska snadnosti podnikání do první dvacítky. Předností je nejen jejich geografická blízkost a ekonomická stabilita, ale i dobře nastavené daňové systémy.