Firmy chtějí vysílat pracovníky a přeshraničně poskytovat služby v souladu s předpisy

Seminář „Vysílání pracovníků a přeshraniční poskytování služeb – novinky pro rok 2019 v praktických příkladech“, který se uskutečnil ve dnech 13. a 14. 3. 2019 v Ostravě a Olomouci, přilákal téměř stovku zástupců firem a institucí z obou regionů. Akce, kterou zorganizovala v rámci společného partnerství v síti ENTERPRISE EUROPE NETWORK Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj České republiky, se u účastníků setkala s velmi kladným ohlasem.

Natálie Šitavancová, která představila KSK MSK a seznámila přítomné s aktivitami Komory a možnostmi podpory, které poskytuje síť ENTERPRISE EUROPE NETWORK, předala následně slovo odbornici na problematiku vysílání pracovníků a přeshraničního poskytování služeb Jitce Ryšavé, která se tomuto oboru intenzivně věnuje téměř 20 let a je autorkou příručky  „Jak správně přeshraničně poskytovat služby a vysílat pracovníky“.

Přednášející představila na příkladech z praxe všechny aspekty problematiky vysílání zaměstnanců a přeshraničního poskytování služeb a zasadila je do rámce příslušné legislativy EU. Probrány byly jak příslušné pracovně právní podmínky, minimální mzdy v jednotlivých státech, specifika sociálního a zdravotního, tak pojištění, daň z příjmu, DPH, podmínky ohlašování vysílaných pracovníků, výkon regulované činnosti a jiné. Posluchači ocenili i možnost krátkých osobních konzultací, která doktorka Ryšavá poskytla v závěru semináře.