Filharmonyja v Blembaku aneb Filharmonie v Gongu

Mohl se jmenovat Kulturojem, Papiňák, Tympanum nebo dokonce Chachar, Baňok či Blembak, ale nakonec bylo z mnoha nápadů vybráno jméno Gong. A to mu sluší. Vítězný název vyhlásil tehdejší šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík 9. května 2012.

A Janáčkova filharmonie společně s Jarkem Nohavicou byla u toho. Stalo se tak na prvním koncertním „testu“. Zkušební koncert v plynojemu přestavěném podle projektu uznávaného architekta Josefa Pleskota se povedl na výbornou. „Nechci moc používat velká slova, ale byli jsme tím koncertem všichni opravdu nadšeni,“ řekl Nohavica. „Jsem moc rád, že ho v Ostravě máme, jiný takový v Česku není, dodal.

A tímto koncertem byl nejen uveden Gong do provozu, ale Janáčkova filharmonie tehdy zahájila éru svých „gongovských“ koncertů. Ještě na podzim téhož toku se do Gongu vrátila i s Jarkem Nohavicou a uspořádala zde sérii veleúspěšných společných koncertů. Zhlédlo je tehdy téměř devět tisíc lidí. A letos po šesti letech přidala další tři. Ti, kterým se podařilo získat vstupenku, mluvili o nezapomenutelném zážitku.

Mezitím v Gongu ostravský orchestr už zdomácněl. Industriální prostor tak trochu vybízel k jiným než „klasickým“ projektům, proto zde Janáčkova filharmonie pořádá většinou crossoverové (fúze dvou a více žánrů) koncerty a zve na ně atraktivní hosty. Tím úplně prvním byl Pavel Šporcl s romskou kapelou Gipsy Way. A pak už to jelo – jedna zajímavější hudební osobnost za druhou. Jen namátkou jmenujme Ivu Bittovou, Čechomor, Dana Bártu, Hradišťan, Lucii Bílou, Olympic, Tomáše Kluse nebo zatím posledního hosta Ewu Farnou.

A protože si koncerty JFO v Gongu nacházejí stále více příznivců, můžete se těšit na jejich pokračování i v sezóně 2018/2019. A kdo přijal pozvání tentokrát? „Koncertům v Gongu se nám podařilo dát takříkajíc tvář. Snažíme se, aby šlo vždy rovněž o umělecký počin a ne o pouhé spojení populáru s orchestrálním doprovodem. Letos to budou Michal Hrůza, Martin Chodúr, s kterým jsme nedávno natočili vánoční CD, Vojta Dyk s B-Side Bandem a Aneta Langerová. Po pravdě se těším na všechny, kdybych měl však nutně akcentovat jedno jméno, bude to asi Vojtěch Dyk, kterého považuji za mimořádně nadaného umělce v mnoha ohledech,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

“Věřte nebo nevěřte, ale opravdu přijede Vojta Dyk s B-Side Bandem, kteří po loňském turné označovaném slovy – charismatický projev, dokonalý zpěv, výtečná kapela, skvělá show a originální stage, chtějí s koncerty více šetřit, proto jsme rádi, že je v Ostravě přivítáme,” uvádí Jana Knižátková z PR oddělení JFO a dodává, že první z koncertů ale bude patřit již také zmíněnému Michalu Hrůzovi, s nímž JFO už hrála v roce 2017 právě na Colours, a který se tehdy před koncertem svěřil: „Jsem rád, že budeme moci uvést písničky, které lidi znají, ve zcela nových aranžích.“ Smyčce jeho písním evidentně svědčily a zpěvák si produkci svých hitů (Pro Emu, Zakázané uvolnění nebo 1+1) i méně známých skladeb evidentně užíval. Prostě žádná hrůza, ale skvělý koncert. A pak vánoční koncert s Martinem Chodúrem Aneta Langerová, jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček, která svou originální  image vystavěla na vlastních písních.

 

Cyklus Janáčkovy filharmonie Ostrava
GONG 2018/2019

Hrůza s Janáčkovou filharmonií
6. 11. 2018, 19 hodin

Michal Hrůza – zpěv
Kapela Hrůzy
Heiko Mathias Förster – šéfdirigent JFO

Vánoce s Martinem Chodúrem
20. 12. 2018, 19 hodin

Martin Chodúr – zpěv
Marek Prášil – dirigent

Vojtěch Dyk & B-Side Band
21. 3. 2019, 19 hodin

Vojtěch Dyk
B-Side Band
Jan Kučera – dirigent

Aneta Langerová a Janáčkova filharmonie
5. 6. 2019, 19 hodin

Aneta Langerová – zpěv
Martin Kumžák – dirigent

Více informací najdete na www.jfo.cz.