Evropské státy kvůli mutaci delta zpřísňují cestování

Od pondělí 19. července začínají platit změny v cestování. Zpřísňují se podmínky pro vjezd na Slovensko nebo do Bulharska. Naopak Španělsko zařazuje ČR mezi státy s nízkým rizikem nákazy, lze tam tedy odcestovat bez omezení, pouze s vyplněným příjezdovým formulářem.

Vzhledem ke zhoršující se situaci v souvislosti se šířením varianty delta začínají přijímat státy přísnější opatření včetně omezení v cestování. Aktuálně se zpřísňují podmínky pro cestování do Bulharska a na Slovensko, obojí od pondělí 19. července. Při cestě do Bulharska je třeba se prokázat dokončeným očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním covid-19 v posledních 180 dnech. Na Slovensko lze od pondělí nově odcestovat nejdříve 14 dní po druhé dávce očkování, pro ostatní platí po příjezdu povinná karanténa.

„Jde o opatrnost některých evropských zemí, které mají obavy z nejistého vývoje, zejména s ohledem na šíření mutace delta.  Jejich rozhodnutí musíme respektovat. Pokračujeme v jednáních, jsou to každý týden stovky hodin, které trávíme vyjednáváním o podmínkách cestování do jednotlivých zemí, abychom prosadili aspoň trochu vstřícné, ale zároveň bezpečné podmínky pro cesty Čechů na dovolenou,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Naopak podmínky pro české turisty se od pondělí zlepší na jihu Evropy: Španělsko zařadí Českou republiku zpět mezi státy s nízkým rizikem nákazy, od pondělí tedy bude v případě letecké či lodní dopravy stačit pro vstup do Španělska a na Baleárské a Kanárské ostrovy pouze vyplnění Příjezdového formuláře a předložení elektronického QR kódu. Další prokazování bezinfekčnosti není nutné.

Od pondělí 19. července je také potřeba počítat s přísnějšími pravidly pro návrat neočkovaných osob z Andorry, Lucemburska, Malty, Nizozemska a Azorských ostrovů z důvodu zařazení těchto států do kategorie zemí z vysokých rizikem nákazy.

Kompletní informace o nových podmínkách cestování do jednotlivých zemí jsou aktualizovány na webu www.dovolena2021.cz a také na webu MZV v rozcestníku pro cestovatele.

Zdroj: MZV