Success story firmy Navínko

„Jsme Hanka Vrublová a Lenka Grygarová, a společně jsme založily firmu Navínko. Původně jsme pracovaly v bance, ale po čase jsme se rozhodly začít věnovat vínu naplno. Obě nás víno bavilo, jezdily jsme na Moravu, dovážely ho našim známým, a tak jsme si řekly, proč nespojit našeho koníčka a práci dohromady. Dnes dovážíme vína z celé Evropy.

Začínaly jsme s moravskými víny. Chodily jsme na otevřené sklepy, navštěvovaly vinařské akce a taky na doporučení našich známých jsme se seznamovaly s novými vinaři. Když jsme měly pokrytou Moravu, rozhodly jsme se, že bychom chtěly dovážet i zahraniční vína. V současnosti dovážíme vína ze Španělska, Portugalska, Rakouska a chceme se zaměřit na německá vína a Itálii. Evropský jednotný trh výrazně zjednodušil a zlevnil celý proces dovozu.”

https://www.youtube.com/watch?v=CCrh6owxHtc&feature=youtu.be

“Oceňujeme možnost snadno vycestovat a účastnit se organizovaných akcí pro podnikatele, například v rámci projektu Enterprise Europe Network. Pro normálního podnikatele je těžké se seznámit se zahraničním trhem a my jsme ten španělský poznaly díky evropskému projektu ve třech dnech.“

A co vzkazují Hanka a Lenka dalším podnikatelům, nebo lidem, kteří s podnikáním teprve začínají? „Určitě jděte do toho. Bude to chvíli trvat a stát hodně dřiny, ale za výsledek to rozhodně stojí,“ dodávají s úsměvem dvě mladé podnikatelky.

https://een.ec.europa.eu/news/growing-wine-market-czech-republic