Digitální safari. Umělá inteligence může zefektivnit komunikaci živnostníků se státem

Umělá inteligence (AI) by mohla být součástí procesů vyřizování živnostenského oprávnění a tím usnadnit komunikaci živnostníků se státem. V rámci rozvojových aktivit Portálu živnostenského podnikání proto resort MPO uspořádal „digitální safari“ s důrazem na implementaci prvků AI do stavby portálu a zvýšení celkového uživatelského zážitku.

Kulatého stolu se zúčastnili zástupci akademické sféry, z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a z Českého vysokého učení technického v Praze, nechyběli zástupci České asociace umělé inteligence i byznysu.

„Naše safari se stalo skvělou příležitostí pro nevšední diskusi a sdílení zajímavých nápadů ohledně využití této inovativní technologie. Jsme přesvědčeni o tom, že AI může zásadním způsobem přispět k rozvoji jedinečného digitálního místa, jaké portál již dnes představuje, a které podnikatelé využívají při komunikaci se státem k zařízení svých záležitostí dle živnostenského zákona,“ říká ředitel odboru živností a spotřebitelské legislativy Jan Strakoš a dodává: „Slyšeli jsme řadu zajímavých nápadů, viděli jsme praktickou ukázku zapojení virtuálního asistenta do procesu a mám za to, že se podnikatelé mohou do budoucna na co těšit, protože AI nám pomůže se posunout dále a zefektivnit procesy jak na straně státu, tak na straně podnikatelské veřejnosti.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu se dlouhodobě zabývá zlepšováním služeb pro podnikatele i nepodnikatelskou veřejnost. Loni resort spustil nový Portál živnostenského podnikání na adrese https://www.rzp.cz/, který výrazně rozšiřuje stávající služby registru živnostenského podnikání pro veřejnost. Na webu tak lze najít například průvodce živnostenským podnikáním, adresář živnostenských úřadů, lze tam vyhledávat ve veřejných údajích živnostenského rejstříku. Přihlášený uživatel má k dispozici řadu užitečných funkcí, může mimo jiné reklamovat nesrovnalosti ve svých údajích nebo provést podání živnostenskému úřadu.

Zdroj: MPO