COVID – Ubytování: Stát částečně kompenzuje pozastavení provozu ubytovacích zařízení

Vláda dnes 20.7.2020 schválila program COVID – Ubytování, program Ministerstva pro místní rozvoj je zaměřen na ubytovací zařízení. Stát hotelům, motelům, penzionům, kempům a chatovým osadám přispěje částkou 100 až 330 Kč na pokoj a noc za období, kdy musely být provozovny na základě vládního usnesení uzavřena. Výzva by podle MMR měla být vyhlášena v srpnu.

Rozhodné období pro podporu tohoto odvětví cestovního ruchu je od 14. 3. 2020 do 24. 5. 2020 tj. 72 dní. Jedná se o dobu, po kterou byly zařízení uzavřeny z důvodu platnosti usnesení vlády ČR v souvislosti s vládními preventivními kroky proti šíření onemocnění COVID-19.

V rámci vyplácení podpory COVID – Ubytování bude zohledněna i sezónnost zařízení, tzn. pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení uzavřeno, na podporu nárok mít nebude, popřípadě bude poměrně krácena.

Online formulář žádosti bude zpřístupněn zároveň s vyhlášením výzvy, administrovat program COVID – Ubytování bude Státní fond podpory investic.

Na peníze v programu COVID – Ubytování budou mít nárok pouze ubytovací zařízení, kam nespadají krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Dotace je navržena ve výši 100 Kč – 330 Kč v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení.

Program bude spuštěn až po notifikování programu Evropskou komisí.

Výše kompenzace dle typu ubytovacího zařízení

Typ ubytovacího zařízení a částka dotace na jeden pokoj

Hotel, NLZ (nestátní lázeňská zařízení) ***** 330 Kč
Hotel, motel, botel, NLZ **** 330 Kč
Hotel, motel, botel, NLZ *** 300 Kč
Hotel, motel, botel, NLZ** 200 Kč
Hotel, motel, botel, garni NLZ* 200 Kč
Hotel Garni 250 Kč
Penzion 200 Kč
Kemp (ubytovací objekty) 100 Kč
Chatová osada 100 Kč
Turistická ubytovna 100 Kč
Ostatní HUZ – pouze nestátní lázeňská zařízení

sazba dle kvality ubytování *, **, ***, **** – částka podle typu 300 – 200 Kč

Potřebujete v souvislosti s programem COVID – Ubytování další informace? Jste-li podnikatel na území hlavního města Prahy, využijte bezplatnou poradnu Hospodářské komory České republiky a hl. města Prahy, více informací ZDE