Česko-slovenské ekonomické fórum se ohlédlo za vývojem obou zemí

V Žilině se 4. června 2018 uskutečnilo Česko-slovenské ekonomické a podnikatelské fórum u příležitosti letošních oslav 100. výročí založení Československa.

Cílem fóra bylo prezentovat české a slovenské společnosti za účasti nejvyšších politických představitelů SR a ČR a podpořit rozvoj vzájemných obchodních vztahů ve vybraných průmyslových odvětvích – strojírenství a kovoprůmysl, doprava, energetika, elektrotechnický průmysl, ekologie.

Setkání zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci se Slovenskou obchodní a průmyslovou komorou, Hospodářskou komorou ČR a Slovenskou agenturou pro rozvoj investic a obchodu.

Na ekonomickém fóru vystoupil bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, který uvedl, že rozdělení Československa bylo historicky nevyhnutelné a společný stát Čechů a Slováků položil základ úspěšnosti dnešních samostatných republik. “Po rozdelení sme boli na inej báze. Ekonomickej, sociálnej aj zahranično-politickej. Česi už boli kroky pred nami a my sme ich stále museli dobiehať. Aj keď sme ich už vo veľa oblastiach dobehli. To, že sme po prvej svetovej vojne začínali spolu, bola naša spoločná výhoda,” podotkol Gašparovič.

V dopoledním bloku vystoupil také předseda Slovenské obchodní a průmyslové komory a předseda Světové komorové federace Mezinárodní obchodní komory Peter Mihók, náměstek ministra průmyslu a obchodu České republiky Ondřej Malý nebo bývalá velvyslankyně ČR v Bratislavě Lívie Klausová.

Součástí podnikatelského fóra byla také téměř stovka vzájemných (B2B) jednání českých a slovenských firem. Za ČR se dvoustranných jednání zúčastnilo 18 firem, z Moravskoslezského kraje to byla např. společnost CDS CARS, která je jediným oficiálním zastoupením výrobce nabíjecích stanic EVmeter pro Českou a Slovenskou republiku, Havířovsko-karvinský kovo klastr nebo ostravská společnost P.Z.S. Group, jejíž hlavní podnikatelskou činností je zajišťování dodávek průmyslových surovin, vstupních materiálů a zboží pro výrobní podniky v České republice a na Slovensku.