Česko se dohodlo na rozšíření ropovodu TAL a zbaví se tak závislosti na ruské ropě

Společnosti MERO ČR se podařilo dosáhnout dohody na rozšíření kapacity ropovodu TAL. Jde tak o důležitý krok pro posílení energetické bezpečnosti České republiky, kterým se zbaví závislosti na ruské ropě. Předseda vlády ČR Petr Fiala to oznámil při návštěvě centrálního tankoviště ropy ve společnosti MERO ČR v Nelahozevsi. Společnost, kterou vlastní stát, je jediným přepravcem ropy do Česka. 

Dohoda projektu TAL+ počítá s tím, že od roku 2025 dojde k navýšení kapacity a dodávek ropy pro Česko až o 4 miliony tun za rok. Celkově tedy začne ropovod TAL, resp. IKL, dodávat Česku 8 milionů tun ropy ročně, a to plně pokryje ropné potřeby naší země. Díky tomu získá Česko ropnou nezávislost na ruské ropě z ropovodu Družba, který bude možno v budoucnu využít na dodávky jiných druhů ropy nebo ho transformovat na přepravu alternativních energetických surovin.

„Od začátku ruské agrese na Ukrajině jsme dokázali plně nahradit dodávky plynu z Ruska a výrazně snížit a stabilizovat ceny elektřiny i pohonných hmot. Tímto zásadním krokem, kterému předcházela rozsáhlá diplomatická aktivita, se zbavíme i závislosti na ruské ropě. Projekt TAL+ by měl být dokončen už příští rok, tedy před tím, než začne platit zákaz dovozu ruské ropy, jehož odklad jsme právě z důvodu potřeby navýšení kapacity v ropovodu TAL, vyjednali. Kroky, které v energetice děláme, jsou promyšlené a postupně na sebe navazují,“ řekl předseda vlády. Investice do modernizace a úpravu ropovodu by měly dosáhnout 1,3 až 1,6 miliardy korun a budou hrazeny společností MERO bez dopadů na státní rozpočet. Více v tiskové zprávě společnosti MERO.