Business snídaně pro členské firmy na téma brexitu

V pořadí druhá Business snídaně pro členy Krajské hospodářské komory MSK, která se konala online 11. března 2021, byla zaměřená na téma brexitu.

V úvodu setkání se firmy dozvěděly novinky z KHK MSK, zejména týkající se testování zaměstnanců firem na přítomnost koronaviru. Členským firmám KHK MSK zajistila pomoc s povinným antigenním testováním zaměstnanců. Tu nabízí členská firma Lázně Darkov, a to ve formě terénního testování ve firmách na území Moravskoslezského kraje. Toto testování lázně firmám nabízí bezplatně včetně dopravy. Testovat své zaměstnance mohou členské firmy také přímo v budově KHK MSK v Ostravě – Mariánských Horách, kde je zřízeno testovací centrum.

Hlavním tématem setkání byl brexit a změny ve vzájemném obchodu s Velkou Británií. Konkrétní obchodní příležitosti pro české firmy v Británii, možné komplikace obchodu, dopady brexitu i pandemie covid-19 přiblížila Michaela Chrtová z odboru ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Londýně.

Připomenula, že dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a UK neznamená pokračování předešlých pravidel a je potřeba podmínky přizpůsobit novým pravidlům. Zúčastněným pak vyjmenovala, jaká pravidla platí pro vstup na trh Velké Británie a jak se na ně připravit.

Jan Medveď ze Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia shrnul problémy českých dopravců a řidičů při přepravě nákladu do Británie a zpět, jako zpoždění dodávek, zátěž celními záležitostmi a papírováním nebo pokles exportu.

Roman Kvíčera z Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj představil změny po 1. lednu 2021 související s obchodováním po brexitu a zodpovídal dotazy firem týkající se použití čísla EORI, preferovaných pravidel Incoterms po novém roce, řešení French Smart Border a dovozních poplatků a daní.

V závěru se představila čtveřice členských firem – Filip Hendrych, Manutan s.r.o., Soulmates Ventures a.s. a TQM – holding s.r.o.

Prezentace Velvyslanectví ČR v Londýně

Celní úřad pro Moravskoslezský kraj – odpovědi na dotazy

Prezentace ČESMAD Bohemia

Prezentace CREOmood

Prezentace MANUTAN

Prezentace Soulmates Ventures

Prezentace_TQM