BR Group nastaví svou ESG strategii a dekarbonizaci ve spolupráci s odborníky z KB Advisory

Strategii i konkrétní opatření pro snižování uhlíkové stopy ve svých třinácti výrobních firmách i jejich zahraničních pobočkách bude holding BR Group nastavovat ve spolupráci se specialisty z KB Advisory a Enviros. Odborně vybavené dceřiné společnosti Komerční banky pomohou významné, výhradně české holdingové společnosti nastavit také ESG reporting.

Smlouvu na provedení řady činností směřující k přípravě ESG reportingu a návrhu ESG strategie podepsali zástupci BR Group a KB Advisory ve středu 31. ledna v sídle společnosti BR Group v Ostravě. Součástí projektu bude i řada návrhů opatření na snižování uhlíkové stopy a jejich rozpracování do konkrétních plánů v oblastech samotné dekarbonizace, energetiky či odpadového a vodního hospodářství. Konečným výsledkem bude ESG strategie a povinný reporting udržitelnosti skupiny BR Group, a to již za rok 2025. Strategie bude zahrnovat všech osmnáct výrobních provozů třinácti firem skupiny.

„Na spolupráci s BR Group se těšíme, ale bereme ji také jako velký závazek. Téma ESG a dekarbonizace je pro české výrobní podniky velkou výzvou. Naším úkolem je pomoci najít takové cíle a řešení, která budou prakticky využitelná, smysluplná, a kromě pozitivních dopadů na klima budou mít co nejlepší ekonomickou návratnost,“ řekl Jan Hanuš, jednatel KB Advisory a CEO Enviros.

„My jsme samozřejmě dosud nezaháleli a mnohé enviromentální projekty již realizujeme. Podnikání musí pochopitelně i do budoucna zůstat především byznysem, tedy činností, která podnikateli vydělává. Ovšem uvědomujeme si, že zvlášť jako velká průmyslová skupina, v kterou jsme se v posledních několika letech rozrostli, máme své povinnosti vůči zaměstnancům, komunitám v místech, kde naše fabriky působí, i vůči krajině a přírodě. Věřím, že management skupiny i jednotlivých firem přijme společenské změny a s nimi související nové úkoly pro výrobní firmy jako výzvu a bude v nich hledat nové, zajímavé podnikatelské příležitosti. Spolu se specialisty z KB Advisory bychom měli přejít od dosavadních dílčích projektů v této oblasti k systematické práci a vzájemně provázané strategii,“ uvedl Rudolf Bochenek, majitel a statutární ředitel BR Group. 

Dílčí kroky programu ESG realizoval nebo připravoval holding BR Group ve svých firmách už v minulosti. Ve společnosti IPG Plasty v Miloticích nad Bečvou se jako pilotní projekt ve skupině v loňském roce instalovaly na střechy výrobních hal fotovoltaické panely. Solární zdroj by měl v budoucnu pokrýt až 10 procent spotřeby elektrické energie ve firmě. Roli ovšem hrají i drobnější opatření, firma již vyměnila zářivky za LED osvětlení v kancelářích a na pracovištích ve výrobě, ve skladech jsou nově pohybové snímače na spínání osvětlení. Za energeticky úspornější již měnily osvětlení i další firmy skupiny, například Forex z Lanškrounska, Komas z Komárova u Opavy, nebo výrobce a významný celosvětový exportér lan Lanex z Bolatic, na výměnu se chystá Linaset v Bruntále a v Budišově nad Budišovkou. V Montixu v Mohelnici instalovali stmívací senzory v lisovnách, přičemž LED světla se tam vypínají a zapínají v závislosti na intenzitě přirozeného osvětlení z venku; administrativní budovy jsou nově vytápěny zbytkovým teplem z lisovny. Ve Forezu se bude měnit kotel na tuhá paliva za ekologické vytápění. V PF Plastech v Chuchelné se zateplovaly stěžejní budovy, měnily se trafostanice i osvětlení ve výrobních halách a venkovní osvětlení v areálu za LED systémy, stěžejním enviromentálním počinem bylo nahrazení a výměna externího chlazení technologické vody s využitím technologie free cooling.

Důležitým krokem směrem k čistší a energeticky méně náročné výrobě je postupná výměna starších strojů za modernější technologie. V Komasu nahradili zastaralé kompresory, strojírna Lucco ve Velkých Albrechticích ukončí provoz CO2 laseru s velkou spotřebou energie a místo něj kupuje výkonnější a současně úspornější Fiber laser. Ve Strojírnách Prostějov odstartuje projekt na rekuperaci tepla v mokré lakovně s výraznou úsporou energie. Také společnost Spojmont Ostrava měnila klíčový stroj, dvanáct let staré zařízení nahradila automatickým ohýbacím centrem, které je nejen energeticky mnohem úspornější, ale také technologicky vyspělejší. Umožňuje výrobu širšího spektra dílů i omezení lidské práce, a tím zvyšuje i bezpečnost obsluhy. Třicetimilionová investice není ojedinělá, v následujících dvou letech Spojmont Ostrava vymění dva staré CO2 lasery za nové, výkonnější a současně úspornější Fiber lasery. Dále nahradí tři původní ohraňovací lisy.

Zásadní enviromentální dopad bude mít také rozsáhlý IT projekt modernizace a centralizace Informačních technologií BR Group. Jeho hlavním stavebním kamenem bude moderní systém řídící efektivně všechny výrobní procesy  výrobních jednotek skupiny. „V letošním roce vybudujeme nejmodernější výpočetní a komunikační infrastrukturu, přičemž obnova se postupně dotkne veškerého IT vybavení našich společností. Zastaralé zařízení lokálních informačních systémů a serverů s vysokou energetickou náročností nahradíme mnohonásobně efektivnější technologií předních světových výrobců. Vše přemístíme do nejmodernějšího datového centra DC7 společností T-Mobile, které je držitelem certifikátu „Energie EKO Gold”. Ten deklaruje stoprocentní odběr elektrické energie z obnovitelných zdrojů,“ objasnil IT ředitel BR Group Lumír Kunath. 

  

KB Advisory

KB Advisory je součástí skupiny Komerční banky, prostřednictvím které banka nabízí poradenské služby v oblastech energetiky, obnovitelných zdrojů, dotací a výběrových řízení. Společnost ENVIROS ze skupiny KB je přední poradenskou společností v oblasti energetiky, životního prostředí a managementu. Působí v České republice, zemích střední a východní Evropy i v dalších zemích světa.

 

BR Group

BR Group je holdingová společnost se 3400 zaměstnanci a s výhradně českým kapitálem. Zaměřuje se na rozvoj českého průmyslu a jeho expanzi na světové trhy. Své aktivity směřuje do oblasti průmyslového textilu, automotive a strojírenství. Produkty firem skupiny jsou nedílnou součástí automobilů, najdete je na sportovištích, na lodích, ve stavebních a zemědělských strojích, a například také v domácích spotřebičích světových značek. Skupina má třináct výrobních společností a firmu BR Reality věnující se správě realit.  

Zdroj: Tisková zpráva BR Group