Anketa mezi firmami v MSK s názvem „Očkování proti COVID-19“

Hospodářská komora ČR vedla od 30. prosince 2020 do 6. ledna 2020 anketu mezi svými členy s názvem „Očkování proti COVID-19“.

Cílem ankety bylo zjistit stanovisko podnikatelů k očkování proti COVID-19, především zda se nechají podnikatelé sami naočkovat a zda budou zaměstnavatelé svým zaměstnancům očkování doporučovat či je nějak k očkování motivovat.

Celkem na anketu odpovědělo 1403 respondentů – členů HK ČR, zástupců všech hlavních odvětví ze všech krajů České republiky. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední, ale i velké podniky.

Z Moravskoslezského kraje se do ankety zapojilo 11 velkých firem, 18 středních, 37 malých a 65 velikosti mikro. Z odpovědí v anketě vyplývá, že více než polovina firem (56 %) si myslí, že očkování je nejlepší prevencí uzávěry (lockdownu) a mělo by být alternativou k vládním nařízením omezujícím hospodářský a sociální život. Celkem 15 % firem považuje očkování za ochranu ohroženější části populace (např. zdravotníci, učitelé, senioři), šíření epidemie ani dalším uzávěrám ekonomiky ale podle nich nezabrání. Zhruba stejný počet firem v kraji si myslí, že očkování nepřinese pozitivní obrat, dokud nedojde k „promoření“ populace, a epidemie tak již nebude takovou hrozbou, jako je nyní, anebo epidemie sama od sebe nějak jinak odezní.

Na dotaz k přístupu k očkování zaměstnanců v rámci firmy nejčastěji odpovídaly, že toto nebudou samy nijak řešit, neboť nechtějí ovlivňovat vlastní svobodné rozhodnutí zaměstnanců. Shodně firmy také odpovídaly, že nijak nebudou podporovat, např. mimořádným bonusem, benefitem či finančním příspěvkem ty zaměstnance, kteří se nechají očkovat.

Za nejdůvěryhodnější vakcíny většina z nich označila ty, které jsou vyvinuté a vyrobené hlavně v EU, dále pak ve Velké Británii nebo USA.