Aktuality k dopadům války na Ukrajině

Embargo EU na dovoz ruské ropy se zatím vztahuje jen na surovinu dováženou tankery, nikoliv ropovody. Shodli se na tom unijní lídři na úterním jednání. Pro ČR to znamená, že může i nadále ruskou ropu dovážet ropovodem Družba. Tato výjimka by měla podle premiéra Petra Fialy prozatím trvat 18 měsíců, mezitím chce vláda vyjednat navýšení tranzitu suroviny, mj. z Itálie.

Ruská plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska, které nepřistoupilo na platby za surovinu v rublech, jak žádal Kreml. Nizozemská firma GasTerra, která dovoz ropy z Ruska do země zajištuje, s tímto scénářem počítala a v minulých týdnech zajistila náhradní dodávky zemního plynu z dalších států.

Česká vláda dosud poskytla Ukrajině na boj s Ruskem vojenský materiál za více než 3,5 mld. Kč, sdělila v České televizi ministryně obrany Jana Černochová. Vládě navrhne dodávky zbraní a materiálu za dalších 600 až 700 mil. Kč. Šéfka resortu dodala, že přerozdělení vojenské techniky vláda koordinuje s ukrajinským velvyslanectvím.