Advey services – to jsou Portugalská vína, rumy, káva, čaje a výborná čokoláda

Krajská hospodářská komora MSK do svých řad koncem roku přijala novou členskou firmu Advey services s.r.o. Tato firma  je mimo jiné největším dovozcem portugalského vína a destilátů do České a Slovenské republiky.

Společnost v rozhovoru představil prokurista a zástupce majitelů Ing. René Pelánek Ph.D.:

“Lidé v naší firmě jsou nadšenými propagátory všeho portugalského v Čechách, a jsou přesvědčeni, že se o Portugalsku, jeho plných vínech a kuchyni se obecně málo ví a chtějí změnit pohled Čechů na portugalská vína,” uvedl René Pelánek.

Jak jste přišli na myšlenku nabízet portugalské víno, které v těchto končinách většina lidí vůbec nezná?

Každé podnikání, zejména s vínem, má příběh, a má jej i naše víno z Portugalska. Psal se rok 2016, kdy jsme do značné míry na základě kontaktů přes Krajskou hospodářskou komoru MSK, ve spolupráci s portugalskou ambasádou,  navázali první obchodní spolupráci, a to hned  s druhým největším výrobcem (co do objemu)  vína v Portugalsku. Spolupráce, která se neustále rozvíjí a trvá již více méně v osobní přátelské rovině dodnes.

V prvopočátcích jsme do České republiky přivezli základní řadu 12 naprosto odlišných vín, které jsme neprodávali, ale nabízeli zdarma v restauracích naších známých a kamarádů po celé republice, tak abychom od lidí dostali zpětnou vazbu, která vína lidé preferují a v jaké cenové relaci by o ně měli zájem. Tato nákladná a časově náročná příprava, která trvala více než rok, nám ale dala perfektní informaci, o jaká vína bude v naší republice zájem a jak nastavit prodejní ceny. Následně jsme registrovali obchodní značku PortugalVino° a začali budovat obchodní síť zákazníků.

Pojďme tedy konkrétně ke specialitám a odlišnostem portugalských vín

Z Portugalska pochází celá řada renomovaných vín, zejména v kategorizaci DOC, což je známka té nejvyšší kvality. Snad všichni znají tzv. portská vína, speciální druh vína, do kterého se přidává alkohol. Jenomže Portugalsko zdaleka není jen portské. Opravdovou specialitou, kterou nenajdete naprosto v žádné jiné zemi na světě, je tzv. zelené víno (Vinho Verde), nazelenalé, lehce šumivé mladé víno, chuťově výjimečné. Ideálně se hodí k dobré rybě, grilovanému masu, ale i jako velmi příjemné osvěžení během letní dovolené. K mým oblíbeným vínům  patří  bílé Bucels, které se pěstuje severozápadně od Lisabonu, hlavně z odrůdy Arinto. Toto víno je znalci velmi ceněno a srovnávají jej dokonce s francouzským Chablis.

A co portugalské rumy? Ty na našem trhu v podstatě nejsou zastoupeny vůbec.

Máte pravdu. Portugalské rumy mimo naši nabídku, stejně jako naše vína, na českém trhu prostě nekoupíte. Vyrábí se z té nejlepší cukrové třtiny pěstované na ostrově Madeira a zrají poměrně dlouhou dobu v sudech  z francouzského dubu, převážně po bourbonu a brandy. Chuť je proto cítit dubovým dřevem a chutěmi typickými pro agricole. Jsou opravdu výjimečné. Jiné než karibské, prostě své.

Jaký byznys model jste zvolili a jak se Vaše vína, rumy a doplňky portugalské kuchyně jakou jsou koření, oleje, marmelády, káva či čokolády dostanou k zákazníkům?

Je pravdou, že náš způsob prodeje je odlišný. Myšlenkou nebylo dodávat a prodávat víno velkoobchodům či maloobchodům, a postavit je do regálu mezi desítky až stovky dalších vín. My prodáváme naše vína napřímo – konkrétním zákazníkům, napřímo či prostřednictvím obchodních zástupců, převážně do “gastro segmentu”, což jsou v našem pojetí především vybrané restaurace, vinárny, hotely, penziony a golfové kluby, které se chtějí odlišit. Je to náročný způsob proedje – ale chceme mluvit se zákazníkem, slyšet jeho reakci a radovat se z toho, že se vrací zas a zas.

Jsou nějaké novinky, o kterých můžeme naše čtenáře informovat?

Aktuální novinkou v našem sortimentu jsou populární dárkové balíčky, které skládáme zákazníkovi na míru z originálních portugalských produktů. O tyto dárkové sady je poměrně velký zájem,  neboť jde z pohledu firem o jedinečný a neokoukaný dárek jako poděkování jak svým zaměstnancům, tak dobrým zákazníkům.

Jako reakci na omezení, která nás v nedaleké minulosti všechny postihla v souvislosti s pandemií, v lednu otevřeme vlastní eshop, pod názvem www.portugalvino.cz, kde  bude možno na jednom místě  v online prostředí nakoupit s dovozem až ke dveřím.

Portugalsko je zemí mořeplavců a objevitelů a společnost Advey services se rozhodla dávat možnost zákazníkům z naší republiky tuto zemi objevit prostřednictvím jejich chutí i vůní.

Rychlý kontakt: tel.  + 420 605 377 215, email: advey@advey.cz