Adresný příspěvek na volání nebo opatření proti rozesílaní spamu. Sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila ve 3. čtení novelu zákona o elektronických komunikacích z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu. Ta upravuje slevu z ceny tarifu, zlepšuje kontrolu a zpřísňuje povinnosti mobilních operátorů týkající se bezpečnosti sítí. Součástí novely je také změna vysílacího zákona, která má pomoci usnadnit rozvoj digitálního rozhlasového vysílání. Nyní míří novela do Senátu.  

Cílem tohoto návrhu zákona je přesnější vymezení slevy z tarifu pro lidi s nízkými příjmy. Jedná se o problematiku tzv. zvláštních cen v rámci univerzální služby. Novela stanovuje maximální ztrátu operátora ve výši 200 korun včetně DPH na jednu osobu. Nově se nárok na zvláštní ceny nebude prokazovat pouze čestným prohlášením, ale bude vázán na pobírání příspěvku na živobytí. „Změna nároku na slevu přispěje ke zlepšení kontroly a sníží hrozbu zneužívání nároku na slevu. Nově také odpadne komplikované vyplňování čestného prohlášení. Zároveň bude pomoc díky naší novele adresnější,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že by měla novela přinést úspory ve státním rozpočtu. Přesný dopad bude známý v příštím roce po provedení výpočtu Českým telekomunikačním úřadem za rok 2023.

Návrh zákona dále obsahuje některé legislativně technické úpravy, problematiku digitalizace rozhlasového vysílání nebo úpravu zlomyslných volání na tísňové linky. „Nově také zakotvujeme evidenci připravovaných staveb infrastruktury v digitálních technických mapách v rámci reformy v komponentě 1.3 Národního plánu obnovy Digitální vysokokapacitní sítě,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko.

Nyní půjde novela zákona do Senátu, následně k podpisu prezidenta republiky a poté bude zveřejněna ve Sbírce zákonů.